Dlaczego jesienią nasila się kaszel u dziecka – alergika?

Według najnowszych doniesień lekarzy choroby alergiczne znajdują wśród najczęściej występujących współcześnie dolegliwości u dzieci. Problem dotyczy bowiem aż 30% najmłodszych na całym świecie, a jednym z najczęstszych objawów jest kaszel, który nasila się szczególnie jesienią.

Dlaczego jesienią nasila się kaszel u dziecka – alergika?

Niektórzy lekarze twierdzą, że przyczyną jest zanieczyszczenie powietrza oraz przetworzona i modyfikowana genetycznie żywność. Na szczęście możliwa jest profilaktyka alergii. Pisze o tym, m.in. docent Janina Danuta Piotrowska-Jastrzębska z Akademii Medycznej w Białymstoku.

Według specjalistki nie zawsze mamy możliwość ochrony swojego dziecka przed alergenami, jednak mądre i rozważne postępowanie rodziców pozwala znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia chorób alergicznych u najmłodszych. Wśród najskuteczniejszych działań profilaktycznych członkini Rady Naukowej Akademii Gerber wyróżnia, m.in. karmienie piersią w pierwszych miesiącach życia malucha oraz rozsądne uzupełnianie diety z każdym rokiem. Za główne ogniwo profilaktyki uważa ona jednak wiedzę, która pozwoli rodzicom dokładnie poznać wroga, jakim jest alergia, i skutecznie z nim walczyć.

Jesień – sezon na alergie

Dr n. med. Marzena Gajewska – alergolog i internista podkreśla, że wbrew panującej powszechnie opinii nie tylko wiosna i lato są porami roku, w czasie których nasilają się objawy alergicznie. Równie silne dolegliwości pojawiają się jesienią. Dzieje się dlatego, że w Polsce sezon pylenia roślin rozpoczyna się z końcem stycznia i trwa aż do początku października. To oczywiście teoria. W praktyce natomiast każdy rok jest inny, co sprawia, że niektóre gatunki są aktywne dłużej niż przewidują podręczniki botaników. Poza tym nie tylko pyłki roślin są odpowiedzialne za alergie. Silnymi alergenami są również grzyby. Zarodniki grzybów pleśniowych uaktywniają się właśnie jesienią, przez co alergików czekają kolejne wyzwania związane z pokonywaniem uciążliwych objawów choroby. Problem alergii na grzyby i pleśnie dotyczy w dużej mierze najmłodszych.

Nasilenie kaszlu u dzieci – alergików

Alergiczny kaszel u dziecka nasila się jesienią, ponieważ w tym czasie ma miejsce rozwój grzybów oraz uwalnianie się do powietrza zarodników pleśni. Jak podkreśla dr Gajewska, sprzyjają temu typowe dla złotej pory roku czynniki atmosferyczne, czyli obfite opady i odpowiednie do rozwoju grzybni temperatury. Warto dodać, że jesień to także czas powrotu dzieci do szkoły. Z tego powodu maluchy spędzają większość czasu w zamkniętych pomieszczeniach, co naraża je na kontakt z alergenami tam bytującymi. Nasilają się wówczas alergie na roztocza. Trzeba pamiętać, że mimo norm i regularnych kontroli zdarza się, że w starych budynkach zadomawiają się pleśnie wzmagające objawy alergiczne, w tym kaszel u dzieci. Więcej o kaszlu przeczytasz na stronie http://www.kaszeludzieci.pl.

Infekcje sezonowe – zaognienie objawów uczuleń

O zaognieniu objawów uczuleń jesienią pisze także prof. Rafał Pawliczak z Katedry Alergologii, Immunologii i Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalista  wyjaśnia, że to właśnie jesienią dzieci cierpiące na alergię czy astmę są szczególnie narażone na zaostrzenie objawów choroby, ponieważ zła pogoda to krótka droga do infekcji. Te z kolei osłabiają układ odpornościowy i powodują uaktywnienie się choroby.
Zaostrzeniu alergii nie sprzyja również rozpoczęcie sezonu grzewczego, co wysusza powietrze i sprawia, że kaszel u dziecka się nasila. Specjalista przypomina również o narażeniu maluchów na rinowirusy oraz roztocza i pleśni wewnątrzdomowe. Zwiększenie ekspozycji na wspomniane czynniki jest związane z częstym przebywaniem najmłodszych w zamkniętych pomieszczeniach (w domu i szkole). Powodują one zaognienie objawów alergicznych.

Sposoby na złagodzenie dolegliwości

Dr n. med. Zygmunt Nowacki – wykładowca Polskiego Towarzystwa Chorób Alergicznych radzi, jak najlepiej radzić sobie z nasileniem objawów alergicznych u dziecka. Przede wszystkim niezbędna jest świadomość i wiedza na temat choroba. Dzięki niej podjęte działania będą skuteczne. Ponadto konieczne jest unikanie alergenów. Jeśli zaobserwujemy więc, że kaszel u dziecka nasila się po długim spacerze w parku, zrezygnujmy z takiej formy spędzania wolnego czasu. Stałe kontrolowanie stanu zdrowia pociechy również pomoże w zwalczaniu nieprzyjemnych dolegliwości, ponieważ, po pierwsze pozwoli odróżnić alergię od przeziębienia, a po drugie zapobiegnie infekcjom powodującym nasilenie symptomów. Niezbędne jest także regularne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa dziecko. Wymiana powietrza pomoże bowiem pozbyć się roztoczy. Nie bez znaczenia jest oczywiście dokładnie sprzątanie i niezbyt obfite podlewanie kwiatów doniczkowych. To pierwsze zabezpieczy przed rozmnażaniem się roztoczy i rozprzestrzenianiem wielu drobnoustrojów, drugie zaś zapobiegnie namnażaniu się pleśni w domu.
Kaszel u dzieci jest jednym z najbardziej uciążliwych alergii u dzieci. Nasila się szczególnie jesienią, gdy sezon na uczulenia trwa w najlepsze. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje wieloma środkami umożliwiającymi łagodzenie przykrych dolegliwości. Warto o nie zapytać podczas najbliższej wizyty u alergologa.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!