Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie domu zimą?

Zimą, poza ryzykiem powstania pożaru czy kradzieży z włamaniem, może dojść również do innych niefortunnych zdarzeń na przykład pęknięcia instalacji po zamarznięciu.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie domu zimą?

Dlatego zakup ubezpieczenia domu jest tak ważny. Im szerszy jest zakres wybranej polisy, tym większa ochrona nieruchomości, dzięki czemu jej właściciel zostaje zabezpieczony finansowo na wypadek poważnych strat. Co zatem powinno obejmować ubezpieczenie domu?

Ryzyko pożaru

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, wzrasta ryzyko powstania pożaru w domu, stąd też warto zdecydować się na zakup ubezpieczenia na wypadek ognia i innych zdarzeń losowych. Zwłaszcza dlatego, że zdarzenie to nie musi wynikać z niewłaściwego korzystania z systemu czy też z braku przeprowadzania regularnych przeglądów. Z uwagi na to, że w Polsce od kilku lat mają miejsce łagodne zimy z nagłymi i gwałtownymi skokami temperatur, może to prowadzić do powstawania wilgoci w budynku i pogarszania się właściwości ciał stałych. To z kolei stanowi duże zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania instalacji grzewczych. Wykupienie ubezpieczenie na wypadek pożaru pozwoli znacznie lepiej poradzić sobie z konsekwencjami ognia, który przedostał się poza palenisko (lub powstał bez jego udziału i rozszerzył się o własnej sile).

Przed wyborem oferty, należy dowiedzieć się, co jest dokładnie przedmiotem polisy. Decydując się na ubezpieczenia w razie ognia i innych zdarzeń losowych (np. uderzenia silnego pioruna, gradu czy silnego wiatru), warto, aby obejmowało ono inne, poza nieruchomością mieszkalną, budynki gospodarcze i budowle na terenie posesji, a także ruchomości domowe (np. meble, sprzęt elektroniczny). Co więcej, dobrze, aby polisa pokryła koszty poważnych następstw pożaru m.in. leczenia czy pobytu w szpitalu, a także oferowała formy pomocy na wypadek dużych szkód lub całkowitej utraty domu (koszty najmu lub mieszkania zastępczego).

Przepięcia elektryczne występują także zimą

Kolejnym zagrożeniem dla właścicieli domów są przepięcie elektryczne, a więc nagłe i krótkotrwałe napięcia w sieci, które mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia urządzeń m.in. komputerów czy smartfonów. Wbrew przyjętym opiniom do tego typu zdarzeń dochodzi nie tylko na skutek wyładowań atmosferycznych w okresie letnim. Jak się okazuje, przepięcia mogą być również skutkiem zimowych przerw w dostawie prądu, awarii sieci czy przełączeń w obwodzie.

Bardzo często zakres ubezpieczenia domu może uchronić właściciela nieruchomości przed konsekwencjami nagłych zmian napięcia na wyższe niż znamionowe. Należy więc sprawdzić, czy polisa obejmuje zwrot pokrycie kosztów uszkodzonego sprzętu (który był wówczas podłączony do ładowania) na wypadek powstania przepięcia elektrycznego (zarówno w wyniku wyładowania atmosferycznego, jak i awarii sieci). Co istotne, warto przeanalizować, co dokładnie jest przedmiotem ubezpieczenia (sprzęt komputerowy, radiowo-telewizyjny, telefony itd.).

Pęknięcie instalacji po zamarznięciu

Niskie temperatury w okresie zimowym mogą prowadzić do zamarznięcia, a następnie pęknięcia instalacji – zwłaszcza wodnej czy centralnego ogrzewania. Taki scenariusz jest możliwy nawet w Polsce, w której panuje umiarkowany klimat. Ubezpieczenie domu może uchronić przed finansowymi konsekwencjami pękania mrozowego rur, które jest następstwem zamarznięcia wody. Tym bardziej że w wyniku tego zdarzenia może dojść nie tylko do uszkodzenia przewodów i elementów instalacji, ale także do zniszczenia urządzeń sanitarnych oraz grzejników w domu lub w budynkach na terenie posesji.

Kradzież z włamaniem

Innym niebezpieczeństwem dla właścicieli domów są kradzieże z włamaniem, do których może dochodzić nie tylko zimą, ale przez cały rok. Jednak zima, to, obok lata, okres dłuższych wyjazdów – na święta czy ferie. Zgodnie z badaniami Polskiej Izby Ubezpieczeń kradzież z włamaniem to drugie najczęstsze zdarzenie, które zagraża nieruchomości. W wyniku kradzieży przywłaszczony może zostać m.in. sprzęt elektroniczny i sportowy, odzież, rzeczy osobiste, meble, zwierzęta domowe, a także elementy instalacji np. ogrodzeń czy napędy do bram. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić, co obejmuje ubezpieczenie domu, a czego nie uwzględnia (np. dokumentów, akt, planów czy kart kredytowych).

Artykuł partnera