Feliksy Warszawskie sezonu 2006/7

feliksy warszawskieJak co  roku po raz dziewiąty przyznano nagrody teatralne Feliksa Warszawskiego. Uroczystość wręczania nagród odbyła się późnym wieczorem w hotelu Bristol. Pomysłodawcą i fundatorem Feliksa Warszawskiego był Feliks Łaski, określany jako mecenas kultury, zamieszkały w Londynie. Po jego śmierci fundowania tej nagrody podjęło się Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Polska.

O nagrodę Feliksa – jak wynika z regulaminu – mogą ubiegać się tylko teatry warszawskie.
Nagroda Feliksa Warszawskiego jest przyznawana w następujących kategoriach: najlepszy reżyser sezonu, najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca, najlepsza pierwszoplanowa rola męska, najlepsza drugoplanowa rola kobieca i najlepsza drugoplanowa rola męska.
Za najlepszego reżysera sezonu 2006/7 uznano Krzysztofa Zaleskiego, który w Teatrze Współczesnym zrealizował spektakl „Wagon”, oparty na prozie Marka Nowakowskiego.
Feliksa dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej otrzymała Julia Kijowska, która zagrała Unę w spektaklu „Blackbird” w Teatrze Dramatycznym.
Andrzej Zieliński odebrał Feliksa dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę Kapitana w spaktaklu „Wagon” w Teatrze Współczesnym.
Feliksem za najlepszą żeńską rolę drugoplanową uhonorowano Danutę Szaflarską za zagranie Babki w spektaklu „Daily soup”, który wystawił Teatr Narodowy.
A Grzegorz Damięcki odebrał nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską, którą zagrał w spektaklu muzycznym „Album rodzinny”, wystawionym przez Teatr Ateneum.
Nagrodę specjalną przyznano Wojciechowi Kępczyńskiemu za wyreżyserowanie „Akademii pana Kleksa”, wystawionej w Teatrze Roma.
Oprócz zaszczytu, nagrody i kwiatów, laureaci otrzymali także gratyfikacje pieniężne – w kategoriach: najlepszy reżyser, najlepsza męska rola główna i najlepsza żeńska rola główna – po 25.000 złotych, a nagrodzeni aktorzy drugiego planu – po połowie tej kwoty.

Nina Anton