Gdy dziecku chce się pić

Upalna temperatura za oknem może doprowadzić do odwodnieniu organizmu. Jest ono szczególnie niebezpieczne u niemowląt i dzieci, u których woda wpływa na odporność, procesy trawienia oraz ogólny stan samopoczucia.
W niektórych przypadkach zaburzenia w gospodarce elektrolitowej maluszku mogą niekorzystnie odbić się na jego zdrowiu, prowadząc do powikłań wymagających długotrwałej hospitalizacji. Z tego względu lekarze oraz dietetycy zalecają, by podczas upałów podawać najmłodszym dodatkowe porcje płynów. Należy jednak pamiętać, ze zarówno sposób jaki i jakość podawanej wody podlega licznym restrykcjom.

Czym zaspokajać pragnienie?

Według opinii pediatrów oraz dietetyków od samego początku dobrze jest przyzwyczajać dziecko, by pragnienie gasiło wodą. Dzięki temu maluch nie straci apetytu, a ty unikniesz późniejszych problemów z próchnicą czy otyłością. Dobre są również herbatki dla niemowląt, jednak ze względu na zawarty w nich cukier staraj się podawać je niezbyt często. Soki w czasie upałów warto rozcieńczać w proporcji 1:1 wodą dla niemowląt. „Soki oraz słodkie napoje powinny jednak stanowić urozmaicenie diety, a nie sposób na zaspokajanie pragnienia. Gdy dziecku chce się pić, zdecydowanie lepiej jest podać wodę dla niemowląt” tłumaczy Natasza Nikiel producent wody Mama i ja. Im mniej słodki i gęsty będzie napój, tym lepiej dla twojego maluszka. Pamiętaj również, że najzdrowsze są soki przecierowe, pełnowartościowe, przeznaczone dla dzieci. Nie przesadzaj jednak z ich ilością – traktuj je jako deser lub przekąskę.