Gimnastyka oraz masaż twarzy – sposoby, które pomogą Ci zachować młody wygląd na dłużej

Kto nie chciałby cieszyć się młodym wyglądem jak najdłużej? W walce z oznakami starzenia pomocne okażą się ćwiczenia oraz masaże twarzy, które możesz wykonać samodzielnie w zaledwie kilka minut!

Gimnastyka i masaż twarzy – sposoby, które pomogą Ci zachować młody wygląd na dłużej. Foto Pixabay Engin_Akyurt

Chcąc zachować młody wygląd twarzy  w pierwszej kolejności często sięgamy po różnorodne kremy, maseczki czy serum dedykowane skórze dojrzałej bądź starzejącej się. Ponadto, coraz więcej z nas decyduje się na cieszące się popularnością i renomą zabiegi z zakresu kosmetologii czy medycyny estetycznej. Niewiele osób wie, iż równie dobre rezultaty osiągnąć możemy w domowym zaciszu, bez nakładów finansowych. Jak to możliwe? Naszą propozycją są skuteczne, aczkolwiek rzadko praktykowane ćwiczenia oraz masaże mięśni twarzy. Warto o nich pamiętać, gdyż poświęcając im około 10-15 minut dziennie możemy skutecznie oszukać naszą metrykę i odjąć  sobie wizualnie nawet kilka lat.

Dbając o kondycję oraz prezencję ciała zazwyczaj zaczynamy od zmiany diety oraz wprowadzenia do naszego planu dnia wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej. Oprócz tego troszczymy się o skórę od zewnątrz – peelingujemy, kremujemy i natłuszczamy ją w ramach codziennej pielęgnacji. Te trzy kroki, wykonywane systematycznie niemalże zawsze przynoszą zaskakująco dobre efekty, prawda? Podobnie wyglądać powinna pielęgnacja naszej twarzy. Dieta, prawidłowe nawodnienie organizmu oraz dobrze dobrane kosmetyki to bez wątpienia ,,składowe” będące niezwykle ważnymi dla zachowania jej w dobrej kondycji. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, iż ludzka twarz posiada niemalże 70 mięśni, które tak jak brzuch, ramiona czy pośladki – również warto systematycznie ćwiczyć!

Mięśnie twarzy podzielić możemy na pięć grup: mięśnie otaczające szparę ust, mięśnie otaczające szpary powiek, mięśnie żucia, mięśnie otaczające nozdrza oraz mięśnie małżowiny usznej. Większość z nas chcąc zachować młody wygląd twarzy skupia się na białkach wpływających na strukturę i jakość skóry, takich jak kolagen czy elastyna oraz na nawodnieniu organizmu i nawilżaniu odpowiednich warstw skóry. Zapominamy jednak, iż to mięśnie twarzy wpływają na jej napięcie, elastyczność oraz ogólny wygląd. Wyćwiczone – pomogą nam zapobiegać powstawaniu zmarszczek oraz spłycić te już istniejące. Ponadto ujędrnią policzki, czoło, szyję oraz brodę, a także zlikwidują obrzęki w okolicy oczu oraz poprawią owal twarzy. Znikną także opuchnięcia oraz cienie pod oczami, a to na skutek prawidłowego dotlenienia i przepływu limfy. Warto wiedzieć, iż gimnastyka twarzy oraz regularne masaże to nieodłączny element codziennej pielęgnacji Azjatek. Cera oraz młody wygląd kobiet potwierdzają skuteczność owych rytuałów i zachęcają, aby spróbować ich na własnej skórze.

Ćwiczenia twarzy – od czego zacząć?

Ćwiczenia twarzy należy zacząć od jej rozluźnienia oraz rozgrzania. Delikatnymi ruchami palców rozmasuj ramiona oraz kark, a następnie uciskaj ostrożnie miejsca na twarzy będące w Twoim odczuciu szczególnie napiętymi. Podczas ćwiczeń nie zapominaj o miarowym, spokojnym oddechu – relaks jest tutaj Twoim sprzymierzeńcem. Temperatura powietrza powinna być ciepła, gdyż wpływa to rozluźniająco na mięśnie całego ciała i jest to istotny aspekt często poruszany przy praktykowaniu jogi – również jogi twarzy.

Propozycje ćwiczeń

Lista zawiera ćwiczenia, które pomogą Ci zachować młody wygląd Twojej twarzy na dłużej. Ich wykonanie jest banalne, zatem o technikę nie musisz się obawiać. Pamiętaj jednak, że to systematyczność ma w tym wypadku kluczowe znaczenie i  jest głównym czynnikiem odpowiadającym za efekty. Na początku ćwiczenia warto wykonywać codziennie, później 5 razy w tygodniu, zaś po dłuższym czasie dla podtrzymania efektów 2-3 razy. Czas, jaki powinnaś przeznaczyć na dzienny zestaw ćwiczeń to 10-15 minut.

Usta i okolice warg

  • Ułóż usta w dzióbek i ściśnij je palcem wskazującym i kciukiem, aby ułożyły się w ,,kaczy dzióbek”. Poruszaj wargami w taki sposób, jakbyś chciał(a) wysunąć usta do przodu, cały czas ściskając je palcami. Powtórz ćwiczenie w 3 seriach po 5 – 7 razy.
  • Połóż palce po obu stronach ust i mocno rozciągaj je do zewnątrz. Następnie próbuj ściągnąć wargi w „dziubek”. Powtórz kilka razy.
  • Umieść palce wskazujące po obu stronach nosa, na wysokości kości policzkowych. Przyciśnij je do skóry, a następnie zmarszcz nos. Ćwiczenie powtórz około 20 razy. Ćwiczenie jest skuteczne w walce z pionowymi bruzdami w okolicach ust.
  • Wymawiaj głośno, wyraźnie i ciągiem samogłoski a, e, i, o, u. Powtórz kilka razy. Ćwiczenie nada skórze wokół Twoich ust sprężystości  i zapobiegnie tworzeniu się zmarszczek.

Policzki oraz owal twarzy

  • Nabierz powietrza w usta, a następnie wypychaj je z jednego policzka w drugi. Pamiętaj o mocnym napięciu mięśni twarzy. Następnie wypuść powietrze przez usta.
  • Uśmiechnij się szeroko otwierając usta.  Otwórz oczy –  jakbyś się czemuś dziwił(a). Napną się wówczas mięśnie całej twarzy. Wytrzymaj 5-10 sekund.
  • Używając trzech środkowych palców, przyciśnij swoje policzki i jednocześnie uśmiechnij się bardzo szeroko tak, żeby poczuć mięśnie policzków pod palcami.
  • Poruszaj nosem na boki.

Oczy i czoło

  • Nasadę dłoni umieszczamy między brwiami, a palce swobodnie leżą na włosach, głowę delikatnie odchylamy do tylu. Drugą rękę możemy umieścić na karku, aby zredukować napięcia. Ruchem dociskającym i delikatnie unoszącym staramy się wgnieść, wprasować nasadę dłoni w zmarszczkę do środka. Powtarzamy ten ruch po 10 razy w 3 seriach. Ćwiczenie pomoże nam zredukować widoczność tak zwanej ,,lwiej zmarszczki”.
  • Palce wskazujące połóż przy wewnętrznych końcach brwi i dociśnij. Spróbuj zmarszczyć brwi, pokonując opór stawiany przez palce. Powtórz ćwiczenie 5 razy, zapobiegnie ono tworzeniu się na Twoim czole pionowych zmarszczek.
  • Unieś brwi najwyżej jak potrafisz i utrzymaj je tak przez pięć sekund.
  • Unieś brwi najwyżej jak potrafisz, otwórz oczy szeroko jednocześnie marszcząc brwi.
  • Ustaw głowę prosto i nie obracając jej, spoglądaj jak najdalej potrafisz w prawo przez około 3 sekundy. Wróć do pozycji wyjściowej i zrób to samo z lewą stroną. Ćwiczenie powtórz 5 razy.

Szyja, żuchwa oraz podbródek

  • Usta przesuwaj raz w lewą, a raz w prawą stronę. Wykonaj przynajmniej 5 powtórzeń. Tym sposobem zachowasz jędrną skórę w okolicy żuchwy.
  • Delikatnie rozchyl usta i zawiń wargi na zęby, czubek łyżeczki wsuń między usta. Unieś głowę lekko do góry. Ruszaj łyżeczką  do góry a następnie powoli i spokojnie opuszczaj ją na dół. Ćwiczenie wykonaj w 2 seriach po 10 razy, kolejno unieś łyżeczkę i przytrzymaj ją w górze 10 sekund.
  • Usiądź i odchyl głowę delikatnie do tyłu. W takiej pozycji spróbuj umieścić dolną wargę powyżej górnej. Gdy poczujesz jak napinają się mięśnie szyi, pozostań w pozycji na 10 sekund. Ćwiczenie powtórz około 3-4 razy.
  • Powoli opuszczaj głowę do momentu, w którym podbródek znajdzie się jak maksymalnie blisko klatki piersiowej, zrób wdech i wydech. Unieś głowę, następnie odchyl ją jak najdalej do tyłu, zrelaksuj się, podciągnij powolnym ruchem podbródek, zrób szybki wdech i wydech. Powtórz 3 razy i pamiętaj, że ćwiczenie wykonywane powinno być powoli i płynnie.
  • Unieś lekko głowę,  następnie wykonaj nią ruch w prawo – policz do pięciu. Potem spokojnie odwróć głowę w lewo. Powtórz ćwiczenie 3 razy.
  • Obie dłonie połóż na czole, jedną na drugą i lekko uciskając przechylaj głowę w tył. Głowa powinna przeciwdziałać temu ruchowi.
  • Unieś głowę i opuszczaj ją spokojnie w kierunku prawego ramienia, policz do pięciu. Powoli wróć do pozycji wyjściowej, a następnie opuść w lewo, tak, aby ucho lewe było skierowane w stronę lewego ramienia. Powtórz 3 razy. Nie pochylaj głowy w przód, ogranicz spięcia – pozwól szyi pracować własnym ciężarem głowy.
Gimnastyka i masaż twarzy – sposoby, które pomogą Ci zachować młody wygląd na dłużej.

Masaże twarzy

Masaże to metoda ceniona nie tylko ze względu za swój zbawienny wpływ i skuteczność w codziennej pielęgnacji twarzy. Jest to również świetny sposób na zrelaksowanie się oraz pobudzenie swoich zmysłów. A to zasługa wielu pięknie pachnących olejków, których możemy używać podczas wykonywania zabiegu.  Masować możemy na różne sposoby – za pomocą własnych dłoni, poprzez głaskanie, szczypanie i uciskanie poszczególnych partii buzi lub przy użyciu ogólnie dostępnych rollerów. Najpopularniejsze z nich wykonane są z jadeitu, kwarcu różowego, ametystu, kryształu górskiego czy czerwonego jaspisu.

Masaż rollerem

Znane w medycynie chińskiej jade rollery to prawdziwy hit w pielęgnacji twarzy. Działają relaksująco, drenażowo – poprzez pobudzanie przepływu limfy  oraz ,,prasują” zmarszczki. Schłodzone świetnie poradzą sobie z poranną opuchlizną wokół oczu. Masaż rollerem powinniśmy zacząć od szyi, a następnie kierować się w stronę czoła. Ruchy, które należy wykonać powinny przebiegać w linii poziomej i zaczynać się od środka ku zewnętrznej części twarzy/szyi. Masaż rollerem można wykonywać na sucho, ale polecamy zaaplikować kilka kropel ulubionego olejku, który w połączeniu z ruchami rollera wchłonie się dużo lepiej i ułatwi poślizg wałeczka.

Pamiętajmy, że roller trzeba myć każdorazowo po masażu, gdyż mogą zostać na nim sebum oraz resztki olejku będące przynętą na kurz oraz namnażające się bakterie!

Masaże za pomocą dłoni

Masując buzię dłońmi możesz znacząco odmłodzić jej wygląd o kilka lat w zaledwie 2-3 miesiące. Ruchy opuszków palców skutecznie pobudzą krążenie limfy oraz krwi oraz zniwelują punkty napięcia odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek. Ponadto, dobrze dotleniona skóra odwdzięczy się promiennym wyglądem skutecznie pozbywając się wszelkich toksyn i zanieczyszczeń. Taki masaż warto wykonywać co najmniej 2-3 razy w tygodniu przez około 5-10 min. Oprócz zbawiennego wpływu na naszą aparycję, okaże się również wspaniałym sposobem na zrelaksowanie się np. przed snem.

 

  1. Przed masażem dokładnie oczyść swoją twarz z makijażu i sebum.
  2.  Zaaplikuj na dłonie kilka kropel ulubionego kremu lub olejku i delikatnie go rozgrzej poprzez rozcieranie go między palcami. Ułatwi to Twoim rękom poślizg na skórze, dostarczy wielu potrzebnych składników odżywczych i pielęgnacyjnych oraz zapobiegnie ewentualnych podrażnieniom mechanicznym.
  3. Podobnie jak w przypadku zabiegu rollerem, zacznij od dolnych partii twarzy – mostka, szyi, następnie brody i kieruj się w stronę czoła.
  4. Złącz palce i wykonuj pionowy ruch od brody ku skroniom. Gładź skórę płynnymi ruchami jednocześnie lekko ją dociskając.
  5. Za pomocą palca serdecznego oraz środkowego masuj skórę w okolicach oczu zaczynając  od obszaru między brwiami w stronę skroni, a następnie w kierunku nosa.
  6. Energicznymi ruchami opuszków palców zaznaczaj poziome linie w obszarze czoła. Masuj je od środka ku zewnętrznej części. Na rozmasowanie tzw. ,,lwiej zmarszki” poświęć aż minutę – warto!
  7. Opuszkami palców dociśnij, a następnie głaszcz linię żuchwy. Pociągłe ruchy wykonuj od brody w stronę uszu.
  8. Złącz palec środkowy i serdeczny i wykonuj nimi koliste ruchy dookoła ust zaczynając od ich środka do zewnątrz. Następnie delikatnie uciskając podnoś kąciki ust ku górze.
  9. Chcąc pobudzić przepływ limfy, wykonuj delikatne ruchy 1) od żuchwy w stronę dołu szyi 2) od nosa w stronę uszu 3) od środka czoła ku tylnej części głowy (na boki – nie do tyłu)
  10. Poświęć pięć sekund na uciskanie punktów twarzy, w których odczuwasz szczególne napięcie. Są to zazwyczaj szczyty kości policzkowych, przestrzeń między brwiami, okolice nosa, broda oraz kąciki ust.
  11. Masaż twarzy postaraj się zakończyć wibracjami – usztywnij ręce w łokciach i wpraw Twoją skórę w delikatne, ale dynamiczne i częste drgania.

 

Twarz warto również:

  • ugniatać, czyli delikatnie chwytać jej poszczególne mięśnie między kciuk, a palec wskazujący, lekko odciągnąć go od kości, a następnie puścić. Podczas tego ruchu powinniśmy jednak zachować szczególną ostrożność oraz nie stosować go w okolicach oczu.
  • relaksować poprzez dynamiczne naprzemienne uderzanie opuszkami paluszków na twarz – tzw. deszczyk.

Życzymy miłej pielęgnacji!

J.Koprowska