Główny Inspektorat Sanitarny na temat świńskiej grypy

Główny Inspektorat Sanitarny na temat świńskiej grypy
Komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego w związku z wystąpieniem przypadków zakażenia wirusem grypy świń typu A/H1N1 u ludzi w USA i Meksyku z dnia 25 marca 2009 r. (godz. 9.00). 24.04.2009 CDC potwierdziło 8 przypadków zakażenia człowieka wirusem grypy świń typu A (H1N1) na trenie Stanów Zjednoczonych. 6 przypadków wystąpiło w Kalifornii, 2 w Teksasie. Tylko jeden przypadek wymagał hospitalizacji. Z wywiadów epidemiologicznych wynika, że żadna z osób zakażonych nie była narażona na kontakt ze świnią.

24.04.2009 Rząd Meksyku poinformował o 3 ogniskach grypy świń typu A (H1N1). W dystrykcie federalnym Meksyku od 18.03.2009 r. zgłoszono 854 przypadki zapalenia płuc w stolicy kraju (Mexico City). 59 z nich zmarło.
W San Luis Potossi w środkowym Meksyku stwierdzono 24 przypadki z objawami grypopodobnymi w tym 3 zgony. W Mexicali, w pobliżu granicy z USA stwierdzono 4 przypadki z objawami grypopodobnymi – brak zgonów.
Obecnie trwa dochodzenie epidemiologiczne i dalsze badania wirusologiczne zarówno w Meksyku, jak i USA.

Wirus grypy świń typu A/H1N1 wyizolowany w Meksyku i USA nie był wcześniej stwierdzany u ludzi i świń. Z dotychczasowych analiz wynika, że wirus ten jest oporny na amantadynę i rymantadynę, ale wrażliwy na oseltamivir i zanamivir.

Wirusy zidentyfikowane w Meksyku i USA są genetycznie identyczne. Większość przypadków wystąpiło u zdrowych i młodych ludzi. Z tego względu, że doszło do zakażenia ludzi wirusem pochodzącym od zwierząt, ze względu na geograficzne rozprzestrzenieni się wirusa, a także nietypowegrupy wiekowe, które zostały dotknięte na zaistniałą sytuację należy zwrócić
szczególną uwagę. WHO pozostaje w ścisłym kontakcie z władzami USA, Meksyku i Kanady w celu dokładnego wyjaśnienia sytuacji. WHO (PAHO) wysyła misję ekspercką do Meksyku w celu wsparcia tamtejszych służb.
(Źródło: WHO, CDC, ECDC)

Monday, 27 April 2009