Grillowany bakłażan z czosnkiem

Uprawa bakłażana we własnym ogródku będzie w naszym klimacie raczej trudna, bo woli on zdecydowanie wyższe temperatury. W końcu do Europy zawitał z dalekiej Azji głównie za sprawą Maurów, którzy nawiedzali Hiszpanię. Jest charakterystycznym składnikiem dań kuchni hinduskiej, afrykańskiej i śródziemnomorskiej.

grilowany baklazan z czosnkiem
Grillowany bakłażan z czosnkiem

„Bakłażan jest uniwersalnym składnikiem. Sam nie posiada zdecydowanego smaku, więc trzeba mu znaleźć bardziej wyraziste towarzystwo, np. papryki, czosnku czy ziół. Kupując go, unikajmy większych okazów, bo te zazwyczaj są bardziej gorzkawe. Zwróćmy uwagę na twardość i jędrność oraz brak przebarwień i wgnieceń. Warzywo należy zawsze umyć pod wodą, ale nie obierać ze skóry, tylko pozbyć się gniazda nasiennego. Przed obróbką termiczną zawsze można oprószyć go solą i odstawić na dłuższą chwilę, żeby puścił soki, tracąc jak najwięcej gorzkawego smaku. Aby pozbyć się soli wskazane jest wypłukanie go wodą”, zaleca szef kuchni Knorr, Piotr Murawski.

Grillowany bakłażan z czosnkiem

Czas przygotowania: 30 minut
Ilość porcji: 4
Poziom trudności: łatwy

Składniki:

  • 2 bakłażany
  • 1 opakowanie Naturalnej przyprawy do kurczaka pikantnej Knorr
  • 6 łyżek oliwy
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 szczypta soli

Sposób przygotowania:

  1. Pokrój bakłażana w plastry. Posyp je solą i odstaw na 20 minut. Następnie, aby pozbyć się nadmiaru wody, przyciśnij je talerzykiem lub deską.
  2. Osusz bakłażana za pomocą ręcznika papierowego. Skrop oliwą i posyp Naturalną pikantną przyprawą do kurczaka Knorr, dzięki czemu warzywa zyskają wyrazisty smak.
    Dodaj posiekany czosnek.
  3. Smaż plastry bakłażana na dobrze rozgrzanym grillu, do momentu, aż uzyskają rumiany kolor. Danie podawaj z sosem jogurtowym lub serowym.

Czosnek, zioła i ser. Z nimi najczęściej komponowany jest bakłażan. Francuzi chętnie zestawiają go z licznymi odmianami swoich tradycyjnych serów, jak powszechnie znany camembert i cieszący się mniejszą popularnością, ale znakomicie sprawdzający się do topienia beaufort. Z kolei Grecy namiętnie łączą bakłażan z ukochaną przez nich fetą.