HAMAM czyli orientalna tajemnica piękna

hamamam2Rytuał Hamam przenosi w fascynujący świat kąpieli, miłego ciepła, delikatnego światła i zmysłowych aromatów. Wycisza, uspokaja i w pełni odpręża.

Hamam w języku arabskim oznacza rytuał kąpielowy. Przez tysiąclecia spełniał rolę dzisiejszych łazienek, ale był czymś więcej, niż tylko miejscem, gdzie można oczyścić ciało. Stanowił ważne miejsce spotkań towarzyskich dla ludzi kultury Orientu. Wizyty w Hamamie, od wieków wpisane są w kulturę wielu państw arabskich (jak Turcja, Maroko, czy Iran), a w ostatnim czasie zdobywają coraz większą popularność w Europie.

W Polsce znajdują się jedynie dwa miejsca spotkań towarzyskich połączonych z orientalnym rytuałem kąpielowym. Są nimi: Jelenia Struga DAY SPA w samym centrum Wrocławia i Jelenia Struga SPA RESORT w Kowarach. W resorcie w Kowarach odbędziemy podróż przez świat Hamamu w pięciu krokach. Rytuał trwa od półtorej do dwóch godzin – w zależności od potrzeb i nastroju.

Rozpoczyna się od Sogukluk

Przyjemne ciepło wnika w każdą część ciała, powoli je rozgrzewając. Siedząc wygodnie na rozgrzanych ławach goście, polewają się wodą i rozkoszują atmosferą wyciszenia.
Kaynak – rozluźnia, masuje i ożywia napięte mięśnie. Sól himalajska aplikowana na całe ciało ujędrnia skórę, pobudza umysł, energetyzuje i łagodzi bóle migrenowe. Absolutnie czysta i naturalna – powstaje w miejscu, gdzie setki lat temu energia słoneczna osuszyła pierwotny ocean. Jest najczystszą solą na ziemi, która wykazuje właściwości prozdrowotne – zawiera 84 minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu.

Kolejny etap to  – aromatyczna łaźnia parowa

Tuż po wejściu należy wetrzeć w ciało afrykańskie Hararetczarne mydło, którego działanie spotęguje otaczająca para. Ten znany od wielu tysiącleci kosmetyk do dziś otrzymywany jest z czarnych oliwek według prastarej receptury. Autentyczne czarne mydła (w przeciwieństwie do wielu dostępnych na rynku podróbek) powstają z nierafinowanego oleju palmowego (uzyskiwanego z nasion drzewa palmy), masła karite (shea) i potażu. Ten ostatni produkowany jest z popiołu, będącego produktem spalania kory i liści rosnącego w Afryce drzewa Agow. Bogate w dobroczynne składniki mydło głęboko oczyszcza naskórek, działa antybakteryjnie, wygładza, dostarcza witamin i nawilża skórę. Z kolei ciepło łaźni parowej korzystnie wpływa na wygląd skóry, poprawia krążenie krwi, przygotowuje ciało do masażu.

Ovmalik

unikalne doświadczenie tradycyjnego masażu Hamam na ciepłym, kamiennym stole. Masażysta oczyści i pobudzi skórę szorstką rękawicą, obłoży ciało leczniczym błotem Rassoul lub wmasuje w nie obfitą pianę wyczarowaną za pomocą lnianego worka. Następnie ciało zostaje natarte olejem arganowym – zwanym marokańskim złotem. Ten najbardziej ekskluzywny olej świata pozyskiwany jest z oliwek drzewa arganowego. Owoce rosnących w ekologicznie czystych rejonach Maroka drzewek poddawane są mieleniu w ręcznych żarnach, a z powstałej w ten sposób pasty ręcznie wyciskany jest olej. Preparat doskonale poprawia krążenie i wspomaga naturalną odporność organizmu. Jest bogaty w witaminę E, działa antyoksydacyjnie, przeciwrodnikowo, obniża poziom cholesterolu. Posiada silne właściwości regeneracyjne, dzięki czemu zyskał miano eliksiru młodości i stosowany jest jako składnik wielu kosmetyków.
Kolejnym doznaniem podczas podróży przez Hamam będzie poddanie się unikalnemu masażowi arabskiemu. Na koniec relaksacja w Namiocie piewcy czystości- Awicenny.

Jak stymuluje nas Hamam?

Dobroczynnie wpływa nie tylko na nasze ciało, ale przede wszystkim na duszę!
Po poddaniu się działaniu rytuału poczujemy napływ dobrej energii, afirmacji otaczającej rzeczywistości. Tak właśnie działa CUD – kultywowana w Jeleniej Strudze filozofia holistycznego podejścia do ciała, umysłu i ducha.

Wpis znaleziono dzięki:

- HAMAM

- Orientalna tajemnica piękna

- Przyjemności