Himalaje i Brazylia według Blondynki

himalaje i brazyliaWiecznie pokryte śniegiem góry i królestwo kawy. Najwyższy szczyt Dachu Świata i jedna z najdłuższych rzek – Amazonka. Wiecznie pokryte śniegiem góry i królestwo kawy. Najwyższy szczyt Dachu Świata i jedna z najdłuższych rzek – Amazonka. W styczniu nakładem Wydawnictwa National Geographic ukażą się dwie kolejne książki Beaty Pawlikowskiej z serii „Dzienniki z podróży” – Blondynka w Himalajach i Blondynka w Brazylii.

Himalaje, Dach Świata… Ten najwyższy na Ziemi łańcuch górski rozciąga się przez ponad 2,5 tysiąca kilometrów. W jego południowej części znajduje się Mount Everest, królowa wszystkich gór. Autorka zabiera czytelnika w podróż, rozpoczynającą się od rozgrzewającego trekkingu u podnóża Annapurny – dziesiątej co do wysokości góry świata. Skalne schody ciągną się w nieskończoność, a szlak ten uznawany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie. Krótka przerwa na wizytę w schronisku i ożywczy himalajski prysznic – niezapomniana kąpiel w środku pokrytych śniegiem gór. Po zejściu do wioski – posiłek i obowiązkowe danie kuchni nepalskiej – pierożki momo z mięsa jaka. Pawlikowska opisuje nie tylko podróże i widoki, ale tradycyjnie już dzieli się z czytelnikami własnymi wrażeniami i przemyśleniami z podróży.
Po kilku dniach odkryłam więc, że określenie „płasko” ma wiele odcieni i barw. Może być „bardzo płasko”, „dość płasko”, „raczej płasko”, „nie bardzo płasko”, przy czym wszystkie te wyrażenia oznaczają skalne schody oraz to, co czasem znajduje się pomiędzy nimi – wspomina autorka.
brazyliaDruga książka przenosi czytelnika do gorącej Brazylii. Stąd już blisko do równika, więc średnia temperatura nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza i przez ponad 300 dni w roku świeci słońce. Na powitanie nowoprzybyłych czeka kawowy szok – to w końcu ojczyzna tego napoju. Pierwszy łyk prawdziwej brazylijskiej kawy pozostanie w pamięci do końca życia. Szybko okaże się, że kubki, w których podaje się kawę, są maleńkie nie bez powodu, a w porzekadle, że kawa powinna być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł i słodka jak miłość, kryje się dużo prawdy. Ale kawa to dopiero wstęp do Brazylii. Jej najmniej poznany obszar – dżungla Amazońska – kryje w sobie piękno, które autorka opisuje z prawdziwą pasją – ten region Brazylii to największa fascynacja podróżniczki. Od lat z zaangażowaniem dokumentuje ona życie Indian amazońskich, przemierzając bezkresne obszary dzikiej dżungli. Czytelnik przeżyje przeprawę przez Amazonkę i polowanie na pająki. Przekona się też, że na desce można jeździć nie tylko po śniegu, ale i po piasku. Ta emocjonująca podróż zakończy się relaksem pod palmami, z filiżanką kawy w ręku.
Obie książki tradycyjnie już ilustrują nie tylko świetne zdjęcia, ale także własnoręczne rysunki Pawlikowskiej wraz z odręcznymi notatkami. Wprowadzają one czytelnika w intymny świat emocji i przeżyć, które towarzyszą Blondynce w jej podróżach. Stanowią także dowód niezwykłej umiejętności bystrego i nieszablonowego postrzegania świata przez podróżniczkę.
***
Beata Pawlikowska – znana polska dziennikarka, podróżniczka i fotografka. W 2001 roku wydana została pierwsza część popularnego cyklu Blondynka jej autorstwa. Każda kolejna jego część jest poświęcona oddzielnemu krajowi, który odwiedziła autorka. Książki Pawlikowskiej zdobyły wiele nagród, m.in. Bursztynowego Motyla. Autorka ściśle współpracuje z National Geographic.