Hobby na lato – znajdź nową pasję

Posiadanie hobby pozwala na miłe, ciekawe spędzanie czasu, poszerzanie wiedzy, rozwój osobisty, a także poznawanie innych ludzi. Wakacje to świetny czas, żeby odnaleźć nowe zainteresowania.

hobby na lato
Hobby na lato – znajdź nową pasję. Foto Brett Jordan/Unsplash

Słońce i świeże powietrze zachęcają do spędzania czasu na dworze. Popularne aktywności w tym okresie to bieganie, pływanie, jazda na rowerze, a także piesze wycieczki po parku czy lesie. Również odpoczynek na balkonie, plaży czy w ogrodzie z wciągającą książką brzmi fantastycznie. Wolny czas może nam jednak posłużyć także do poszerzenia kręgu zainteresowań i znalezienia nowego hobby na lato. Czego warto spróbować tych wakacji?

Sporty wodne

Nie ma lepszego okresu, niż lato, żeby zasmakować sportów wodnych. Woda w Bałtyku czy mazurskich jeziorach jest co prawda chłodna, ale przy wysokich temperaturach może być to doprawdy orzeźwiające. Co więcej, naprawdę jest z czego wybierać, bo dyscyplin jest bez liku! Piłka wodna, kite- i windsurfing, kajakarstwo, wędkarstwo, narty wodne, żeglarstwo… A jeśli wybierasz się za granicę, gdzie wody są bardziej przejrzyste, możesz także skusić się na nurkowanie lub snorkeling.

Zobacz także: Wakacyjny stres – jak nie denerwować się na urlopie?

Podcasty

Podcasty stają się w Polsce coraz popularniejsze. Co chwila na różnych platformach pojawiają się też nowe propozycje, więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Słuchanie podcastów może służyć odprężeniu, trzymaniu ręki na pulsie aktualnych wydarzeń, a także rozwojowi osobistego. To przystępny sposób na dowiadywanie się rzeczy o historii, polityce, a nawet fizyce czy chemii. Z ich pomocą możemy też uczyć się języków. Dużą rzeszę fanów mają również audycje kryminalne, które zaciekawiają mrożącymi krew w żyłach historiami. Podcasty sprawdzą się świetnie podczas samotnych spacerów, ale przede wszystkim w trakcie dalekich podróży.

hobby na lato
Hobby na lato – znajdź nową pasję. Foto karin_van_Duke/Pixabay

Recykling i upcykling

Chociaż recykling kojarzy się raczej z obowiązkiem niż przyjemnością, to stworzenie efektywnego systemu pozbywania się odpadów na pewno ułatwi nam życie w przyszłości. Przejrzenie walających się po domu bibelotów oczyści naszą życiową przestrzeń. Dodatkowo możemy zyskać nowe zainteresowanie, czyli upcykling. Polega on na przetwarzaniu odpadów w rzeczy użytkowe. To hobby przede wszystkim dla tych, którzy lubią sobie pomajsterkować i mają kreatywną duszę.

Astronomia

Wbrew pozorom nie potrzebujesz drogiego sprzętu, żeby stać się astronomem-amatorem. Wystarczy dostęp do rozgwieżdżonego nieba. Dlatego najlepiej będzie spróbować obserwacji, kiedy jesteśmy poza dużym miastem, gdzie nie dosięgnie nas zanieczyszczenie świetlne. Jednak lato jest idealną porą na patrzenie się w gwiazdy również z innego powodu. To właśnie na przełomie lipca i sierpnia z Ziemi widać bowiem Perseidy, czyli rój meteorów przecinający niebo.

zielnik
Hobby na lato – znajdź nową pasję. Foto Cary Bates/Unsplash

Stwórz zielnik

Jeśli chcesz zachować lato na dłużej, to spróbuj stworzyć własny zielnik. Jedyne, czego potrzebujesz, to zeszyt lub notes, w którym będziesz umieszczać swoje zbiory. W tworzonym albumie najlepiej umieścić małe rośliny, kwiaty i liście. Wybierając eksponaty, spróbuj zapamiętać, gdzie je zebrałaś – dzięki temu będziesz mogła zanotować tę informację obok znaleziska. Żeby przygotować rośliny do umieszczenia w zielniku, należy je najpierw oczyścić z zanieczyszczeń (np. grudek ziemi) i wysuszyć. Najłatwiej jest to zrobić przez włożenie ich między strony gazety i dociśnięcie książką. Co 2-3 dni wymieniaj kartki. Suszenie powinno zająć około dwóch tygodni, ale może potrwać nieco dłużej w przypadku większych roślin. Pamiętaj, że do zielnika można zbierać tylko te rośliny, które nie są zagrożone. Eksponatów nie można zrywać także na terenach chronionych ani prywatnych.

Hobby na lato

Jeśli w ciągu roku wydaje ci się, że nie masz czasu na hobby, to lato jest dobrym czasem, żeby spróbować czegoś nowego. Nawet kiedy coś nie przypadnie ci do gustu, to będzie to ciekawą przygodą, więc nie będziesz miała poczucia straconego czasu czy stresu związanego z innymi obowiązkami. Natomiast możliwe, że do jednego z proponowanych zajęć złapiesz bakcyla i okaże się, że uda ci się je zaimplementować do twojej codziennej rutyny.