Wakacyjny stres – jak nie denerwować się na urlopie?

Chociaż wakacje kojarzą się raczej z relaksem i odpoczynkiem, dla wielu osób wiążą się one ze sporą dawką stresu. Jak zapobiec niepokojom, aby w pełni skorzystać z wolnych dni?

wakacyjny stres
Wakacyjny stres – jak nie denerwować się na urlopie? Foto JoshuaWoroniecki/Pixabay

Pracowałaś na to cały rok i w końcu wyruszasz w wymarzoną podróż. Wreszcie dotarłaś do raju, gdzie czeka cię wymarzony spokój. Ale czy aby na pewno wszystko spakowałaś? Czy ceny w kurorcie nie nadszarpną zbytnio domowego budżetu? Czy dzieciaki będą się dobrze bawić i nie znikną Ci nagle z oczu? I czy pamiętałaś, żeby wyłączyć żelazko? Te i inne zmartwienia sprawiają, że urlop wiąże się ze sporą dozą nieprzyjemnych emocji. Jak przezwyciężyć wakacyjny stres?

Wakacyjny stres – najczęstsze przyczyny

Wiele osób odczuwa stres jeszcze przed wyjazdem. Martwią nas takie rzeczy, jak koszty urlopu, a także jego organizacją. Często jeszcze przed wolnymi dniami myślimy też o powrocie do pracy. Perspektywa podróży, szczególnie samolotem, również nie uśmiecha się sporej części z nas. Zaniepokojenie odczuwamy przede wszystkim w związku z potrzebnymi dokumentami, tym, czy nie zapomnieliśmy biletu, oraz możliwym spóźnieniem i przegapieniem lotu czy pociągu. O ile podróżowanie z partnerem czy przyjaciółmi jest zazwyczaj stosunkowo mniej stresujące, o tyle zarówno podróżowanie samemu, jak i wyjazd z dziećmi, potrafią przyprawić o niemały ból głowy. Do tego, jeśli wyjeżdżamy za granicę lub daleko od domu, martwi nas bariera językowa i potencjalne kradzieże.

Zobacz także: Najlepsze plaże na Majorce 2022

Solidne przygotowanie

Urlop najlepiej jest zaplanować z wyprzedzeniem, aby mieć na wszystko czas. Gruntowne przygotowanie to bowiem podstawa udanego wypoczynku. Przed urlopem warto skończyć w pracy wszystkie pilne zadania, tak, by nie martwić się nimi podczas wyjazdu. Podkreślmy też, że w czasie naszych wolnych dni nie jesteśmy dostępni – wakacje mają służyć relaksowi, a nie zmienić się w zdalną pracę. Dlatego możemy np. ustawić automatyczną odpowiedź na mailu, która poinformuje adresatów wiadomości, że aktualnie nie ma nas w biurze. Jeśli wybieramy się za granicę, wczesne planowanie umożliwi nam bezstresowe wyrobienie dokumentów, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto też zrobić sobie listę rzeczy, które chcemy zrobić podczas urlopu. Wybierzmy nasze priorytety i aktywności, z których ewentualnie będziemy w stanie zrezygnować. Wiedząc, jak chcemy spędzić nasz wypoczynek, łatwiej będzie nam sporządzić także spis rzeczy, które musimy zapakować. Mając przygotowaną rozpiskę, możemy być pewni, że niczego nie zapomnimy.

Aspekty finansowe

Oszczędzając na wakacje, musimy pamiętać o tym, że poza kosztami wycieczki czekają nas także wydatki na miejscu. Dlatego najlepiej także na nie odłożyć pieniądze, pamiętając, że ceny w kurortach są często nieco wyższe. Wybierając ofertę, celujmy w ceny, które będą dla nas komfortowe i nie zrujnują stanu naszego konta. Dzięki temu nie będziemy denerwować się na wakacjach, że nagle skończy się nasz budżet. Ominie nas też zamartwianie się tym, co czeka nas, kiedy już wrócimy do „normalnego” życia. Jeśli pieniądze trzymamy w gotówce, najlepiej nie mieć ich wszystkich w jednym miejscu. Nie nośmy też całej sumy przy sobie – dzięki temu nawet, gdy je zgubimy, nadal będziemy mieć zapasowe fundusze. Natomiast po przybyciu na miejsce zobaczmy, czy nasz hotel oferuje sejf, z którego możemy skorzystać.

Podziel się odpowiedzialnością

Pamiętaj, że nie wszystko jest twoją odpowiedzialnością. Jeśli wyjeżdżasz z innymi ludźmi, podzielcie się działaniami. Najlepiej od razu jasno i wyraźnie określić, czym kto ma się zająć. Dzięki temu każdy będzie dokładnie wiedział, czemu ma poświęcić uwagę. Mając silne obawy, warto też porozmawiać z współtowarzyszami. W końcu co dwie głowy, to nie jedna. Wspólnie łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie. Co więcej, czasem podzielenie się niepokojem i zostanie wysłuchanym samo w sobie jest bardzo pomocne.

Problemy na miejscu

Nie wszystko da się kontrolować. Może się zdarzyć, że pogoda na miejscu nie będzie dopisywać, albo nagle dopadnie cię choroba. Warto mieć przygotowany plan B. Zastanów się jeszcze przed wyjazdem, co możesz zrobić na wakacjach, jeśli będzie padać. Sprawdź, jak wygląda system opieki zdrowotnej, a także wykup ubezpieczenie. Jeśli wyjeżdżasz w dalekie kraje, upewnij się, czy nie potrzebujesz się wcześniej zaszczepić. W przypadku bariery językowej naucz się kilku podstawowych zwrotów. Obecnie na rynku dostępne są też aplikacje, które są w stanie tłumaczyć mówione kwestie, co może ułatwić komunikację.

Inne sposoby na wakacyjny stres

Doraźnie ze stresem możemy próbować poradzić sobie również innymi sprawdzonymi metodami. Korzystne będzie głębokie oddychanie, któremu warto poświęcić chociażby minutę. W walce z napięciem i niepokojem bardzo pomocny jest sport, w tym joga, a także medytacja. Jeśli nie mamy w niej doświadczenia, na wielu platformach można znaleźć nagrania, które przeprowadzą nas przez pełną sesję. Jeśli wyjazd to nie jedyna sytuacja, w której dokucza nam nadmierny stres, możemy udać się po pomoc do specjalisty, na przykład psychologa lub terapeuty, który pomoże w poradzeniu sobie z problemem.

AM