Infolinia „Dobrze się trzymam”

bez pracy czesciej kobiety

Od 8 maja br. ponownie zostaje uruchomiona infolinia dla osób borykających się z nietrzymaniem moczu. Kobiety cierpiące na nietrzymanie moczu (NTM) bardzo często wstydzą się swojej dolegliwości. Z całych sił starają się ukryć schorzenie, w rezultacie czego odsuwają się od najbliższych, rezygnują z życia towarzyskiego, a w wielu przypadkach także z zawodowego.

Zamiast szczerej rozmowy z zaufaną osobą, lekarzem, wybierają cierpienie w samotności. Aby pomóc tej grupie kobiet, wesprzeć je psychicznie, a także przekonać do działania, wyjścia z cienia i podjęcia odpowiednich kroków w kierunku leczenia, w ramach społecznej kampanii „Dobrze się trzymam”, od 8. maja br. ponownie ruszy specjalna infolinia. Codziennie, od poniedziałku do piątku, w godz. od 10.00 do 18.00 pod numerem telefonu 0.22.885.95.95 borykające się z nietrzymaniem moczu osoby, mogą między innymi uzyskać informacje na temat dolegliwości, a także adresy przyjaznych gabinetów, w których zostaną otoczone profesjonalną i miłą opieką.

W Polsce na nietrzymanie moczu cierpi około 3 milionów osób. Na NTM mogą chorować zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak schorzenie dwukrotnie częściej dotyka pań. Szacuje się, że z problemem NTM zmaga się około 15-30% kobiet po 45 roku życia. Co prawda nietrzymanie moczu w bezpośredni sposób nie zagraża życiu pacjenta, ale za to niesie za sobą bardzo duże obciążenia psychiczne. Kobiety dotknięte schorzeniem ukrywają się przed całym światem. Z jednej strony czują się upokorzone, bezsilne i bezradne, z drugiej strony towarzyszy im złość i irytacja. Większość z nich rezygnuje z życia towarzyskiego, spotkań z przyjaciółmi, wyjść do kina, teatru, zakupów. Często popadają w depresję, a nawet alkoholizm. Wolą cierpieć w samotności, niż przełamać wewnętrzny wstyd i porozmawiać o problemie z bliską osobą. „Odkąd mam problem z nietrzymaniem moczu, właściwie zamknęłam się w swoim mieszkaniu. Uciekłam od życia. Teoretycznie wiem, że powinnam coś z tym zrobić. Z praktyką jest jednak gorzej”, żali się jedna z pacjentek.

Dlatego też organizatorzy kampanii „Dobrze się trzymam” uruchomili specjalną infolinię, której głównym zadaniem jest pomóc cierpiącym kobietom przełamać barierę wstydu i milczenia. Celem infolinii jest również wsparcie ich na duchu, a także zachęcenie i zmotywowanie do wizyty u specjalisty i powrotu do prawdziwego, radosnego i kolorowego życia. Codziennie, od poniedziałku do piątku, w godz. od 10.00 do 18.00 pod warszawskim numerem telefonu 022.885.95.95 cierpiące kobiety mogą między innymi zasięgnąć informacji o NTM, a także o adresach przyjaznych gabinetów. Mogą również po prostu „wygadać się” i szczerze porozmawiać o swoich problemach spowodowanych schorzeniem. Pamiętajmy, że często zwykła, anonimowa rozmowa, to pierwszy krok w pojęciu decyzji o podniesieniu słuchawki, wykręceniu numeru i zapisaniu się na wizytę do specjalisty.

Kampania „Dobrze się trzymam” ma na celu wsparcie borykających się z nietrzymaniem moczu osób, przybliżenie społeczeństwu tematyki NTM oraz zmianę postaw w stosunku do schorzenia. Organizatorzy akcji pragną zwrócić szczególną uwagę na to, jak ważna jest wczesna diagnostyka i właściwe leczenie. Należy bowiem pamiętać, że właściwa terapia poprawia jakość życia pacjentki i daje szanse na lepszą codzienność.