Jak dobrać gimbal do aparatu?

Gimbale stoją za rewolucją nagrywania filmów aparatami fotograficznymi i kamerami sportowymi czy tradycyjnymi.

Jak dobrać gimbal do aparatu?

Umożliwiły każdemu – i to bez stosunkowo dużych nakładów finansowych – wykonywać ultra płynne ujęcia w niemal każdej sytuacji. Z pewnością warto kupić gimbal, jeśli planujesz nagrywanie filmu, który zachwyci widzów. Zajrzyj do tego poradnika przygotowanego przez Cyfrowe.pl, aby dowiedzieć się, jak dobrać go do posiadanego aparatu fotograficznego.

Jaki udźwig gimbala – podstawowe pytanie

Najważniejszym pytaniem, jakie postawi sobie każdy chcący kupić dobry gimbal, będzie to, jaki powinien mieć udźwig. Ten parametr określa, czy w ogóle dany stabilizator obrazu będzie w stanie pracować z posiadanym przez Ciebie aparatem lub kamerą i czy będzie możliwe skuteczne filmowanie gimbalem.

Gimbale mają różne udźwigi – przykładowo od nośności poniżej 1 kg do udźwigu wynoszącego niemal 14 kg. Warto więc zsumować, ile waży posiadany przez Ciebie aparat, obiektywy i inne akcesoria, a następnie szukać gimbala, który będzie w stanie to obsłużyć.

Jednocześnie nie ma sensu szukać za mocnego stabilizatora. Gdy Twój sprzęt waży 2 kg i wiesz, że nie będziesz rozbudowywać zestawu powyżej tej wagi, to spokojnie wystarczy gimbal DJI, Feiyu Tech, Moza czy Zhiyun o udźwigu około 2,5-3 kg. Nie ma sensu przeinwestowywać i sięgać po taki o nośności 4,5 kg i większej.

Gimbal – jaki rozmiar i waga?

Ważna jest nie tylko waga i rozmiar posiadanego aparatu, ale również samego stabilizatora obrazu. Jeśli przygotowujesz się do nagrywania filmów z bardzo dynamicznymi ujęciami, wtedy warto kupić gimbal DJI czy innych producentów oferujący kompaktową konstrukcję. Mniejszy gimbal ułatwi poruszanie się z kamerą i zwiększy komfort operatora.

Pozostałe ważne parametry gimbali

Zastanawiając się, który gimbal wybrać, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka szczegółów. Istotna jest przede wszystkim wydajność stabilizacji obrazu. Ta niestety może odbiegać od siebie w zależności od modeli, stąd warto obejrzeć w sieci testy. Ważne są także różne dodatkowe funkcje, jakie dane urządzenia posiadają. Dobrej jakości gimbal, taki jak np. DJI Osmo, da dostęp do ciekawych, automatycznych najazdów i efektów.

Różne tryby nagrywania filmów to nie jedyne udogodnienia. Co więcej, dobry gimbal oferuje dodatkowe uchwyty montażowe, które pozwalają na podłączanie zewnętrznych akcesoriów. Profesjonalne stabilizatory obrazu wyróżnia także bardzo długi czas pracy. Przykładowo gimbal Moza czy Zhiyun Crane zapewnia niemal 12 godzin ciągłej pracy. Ponadto bardzo krótki jest czas ich ładowania – w zaledwie 1,5 godziny (dla Moza). Można je także zasilać z powerbanków, co ułatwia ich obsługę w podróży.

Stabilizator obrazu z aplikacją mobilną

Ciekawą opcją jest możliwość kontrolowania części funkcji poprzez aplikację mobilną dostępną dla urządzeń z systemem iOS i systemem Android. Aplikacja Moza umożliwia zdalne sterowanie podstawowymi funkcjami aparatu. Takie oprogramowanie pozwala też często na łatwiejsze, bardzo szybkie montowanie filmów czy ich udostępnianie w mediach społecznościowych.

Artykuł partnera