Jak dobrać kosmetyki do cery z zaskórnikami?

Zaskórniaki, choć niewielkie, spędzają sen z powiek wielu osobom – i to niezależnie od wieku. Jak z nimi walczyć? Jakie kosmetyki na zaskórniki stosować? Czy można się ich pozbyć raz na zawsze? Podpowiadamy, jak dobrać kosmetyki do cery z zaskórnikami!

Jak dobrać kosmetyki do cery z zaskórnikami?

Choć niewielkie, spędzają sen z powiek wielu osobom – i to niezależnie od wieku. Zaskórniki, bo o nich mowa, to zmiany, u podłoża których leżeć mogą różne przyczyny. Ich obecność na skórze nie sprowadza się jednak wyłącznie do kwestii estetycznych – pozostawione same sobie mogą przerodzić się w zmiany zapalne. Jak z nimi walczyć? Jakie kosmetyki na zaskórniki stosować? Czy można się ich pozbyć raz na zawsze? Podpowiadamy, jak dobrać kosmetyki do cery z zaskórnikami!

Jakie kosmetyki na trądzik zaskórnikowy?

Zanim przejdziemy do omówienia pielęgnacji i kosmetyków na zaskórniki, warto w pierwszej kolejności bliżej przyjrzeć się samemu mechanizmowi ich powstawania. Zaskórniki to niewielkie, czarne kropki lub białe, podskórne grudki, powstające wskutek nagromadzenia się w porach skórnych łoju i złogów martwych komórek naskórka. Te w kolorze białym to tzw. zaskórniki zamknięte, które powstają w momencie zablokowania ujścia mieszka włosowego przez martwe komórki. Te w kolorze czarnym to tzw. zaskórniki otwarte – ich barwa jest rezultatem utleniania się zalegającej wydzieliny.

Gdy problem nie dotyczy pojedynczych zmian i jest nasilony, z dużym prawdopodobieństwem możemy mówić o występowaniu acne comedonica, czyli trądziku zaskórnikowego – niezapalnej postaci trądziku, która może pojawić się zarówno w okresie dojrzewania, jak i u osób dorosłych. Jakie kosmetyki na zaskórniki stosować, by pozbyć się uporczywego problemu?

Jak dobrać kosmetyki do cery z zaskórnikami?

Jak dobrać kosmetyki do cery z zaskórnikami? Zaskórniki to problem, z którym najczęściej borykają się osoby mające skórę tłustą i mieszaną – w szczególności łojotokową, łatwo zanieczyszczającą się lub borykającą się z problemem zaburzonej keratynizacji naskórka. Zmiany mogą jednak pojawić się w zasadzie u każdego – wystarczy np. zaniedbanie w kwestii oczyszczania, demakijażu, stosowanie preparatów zbyt okluzyjnych dla skóry, komedogennych, bądź nierównowaga w pielęgnacji, doprowadzająca do zapychania się porów lub odwodnienia skóry, skutkującego wzmożonym wydzielaniem sebum.

Wybierając kosmetyki na zaskórniki, należy przede wszystkim zastanowić się nad samą przyczyną ich pojawienia się. Być może koniecznie będzie włączenie wyłącznie produktów seboregulujących i przeciwdrobnoustrojowych do dotychczas stosowanej pielęgnacji. Może jednak okazać się, że oprócz kosmetyków na zaskórniki koniecznie stanie się również zadbanie o odpowiednie nawilżenie i uszczelnienie bariery naskórkowej.

Kosmetyki na zaskórniki – co stosować?

Jakie kosmetyki na zaskórniki warto włączyć do pielęgnacji? Obecnie możemy wybierać z wielu przeróżnych produktów. Składniki wykazujące szczególnie dobre rezultaty, jakich warto szukać w kosmetykach na zaskórniki, to:

  • kwas salicylowy,
  • kwas azelainowy,
  • kwas migdałowy,
  • kwas glikolowy,
  • niacynamid,
  • retinoidy.

Szeroki wybór produktów z wyżej wymienionymi substancjami aktywnymi dostępny jest między innymi na 4skin.pl: https://www.4skin.pl/sklep/wskazanie/zaskorniki-pory/. Wybierając kosmetyki na zaskórniki, należy jednak pamiętać, że nie każdy składnik sprawdzi się dla każdego. Przykładowo, produkt marki COSMEDIX (COSMEDIX Clarity Skin, Clarifying Serm oczyszczająco-złuszczające, dostępne na 4skin.pl), łączący w sobie działanie retinolu i kwasu salicylowego, może okazać się świetnym kosmetykiem na trądzik zaskórnikowy dla cery dojrzałej. Dla skóry wrażliwej i naczynkowej najprawdopodobniej będzie jednak zbyt mocny. W takiej sytuacji dobrze sprawdzić może się np. krem z kwasem azelainowym. Kwas ten dobrze tolerowany jest przez większość skór. Działa nie tylko keratolitycznie, ale też antybakteryjnie, przeciwzapalnie, wybielająco i antyoksydacyjnie. Z powodzeniem może więc sprawdzić się w pielęgnacji każdego typu cery.

W zależności od przyczyny występowania zmian, stanu wyjściowego skóry i jej parametrów, pielęgnacja będzie nieco inna. Bazą, o której należy jednak pamiętać, niezależnie od posiadanego rodzaju skóry i cery, są oczyszczanie, nawilżanie, regulacja i ochrona przeciwsłoneczna – klucz do zdrowej i pięknej skóry to pielęgnacyjna równowaga.

Artykuł partnera