Jak mieć piękne zdrowe usta cały rok?

Usta są otoczone jedną z najdelikatniejszych warstw ochronnych dlatego wpływ na nie maja każde warunki atmosferyczne. Podstawą ich skutecznej pielęgnacji jest prawidłowe nawilżanie i świadomość jak radzić sobie z ewentualnymi dolegliwościami.

Fot. Fotolia

Przede wszystkim nawilżanie

Kluczowe znaczenie w pielęgnacji delikatnej skóry ust ma nawilżanie, gdyż cienka skóra warg jest pozbawiona naturalnej ochrony lipidowej. Nie posiada gruczołów łojowych, które podczas upałów mogłyby naturalnie natłuszczać usta. Szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych i większa podatność na uszkodzenia podczas aktywności fizycznych powoduje, iż skóra ust wymaga intensywnego i systematycznego nawilżania. Istotne znaczenie ma również nawilżanie organizmu od wewnątrz, powinno się pić przynajmniej 2 litry wody dziennie.

Naturalne preparaty

Wybierając preparaty do ochrony i pielęgnacji ust, warto wykorzystywać te, które bazują na naturalnych ekstraktach, na przykład z wiesiołka, jojoby, oliwy z oliwek czy miodu. Przy ustach z dolegliwościami warto poszukać preparatów zawierających na przykład ekstrat z szałwii lekarskiej, mięty czy rumianku. Naturalne składniki zawarte w poszczególnych balsamach, pomadkach czy maściach wykazują dobroczynny wpływ na skórę ust, nawilżając ją, wygładzając i działając przeciwzapalnie.

Pomoc dla ust z dolegliwościami

W okresie letnim najczęściej borykamy się ze spierzchniętymi, suchymi i pękającymi ustami. Rozwiązaniem tego problemu jest zapewnienie ustom przede wszystkim prawidłowej ochrony przez aplikację natłuszczającego preparatu w postaci pomadki lub kremu. Na kondycję naszych ust ma również wpływ codzienna dieta, która powinna być wzbogacona o produkty bogate w witaminy A,B, kwasy tłuszczowe ryb, oliwę oraz magnez i wapń. Zdarza się jednak, iż usta potrzebują mocniejszej dawki witamin i kompleksowej odnowy. Wówczas warto sięgnąć po gotowe, regeneracyjne preparaty. Obecne w składzie drożdże cechują się wysoką zawartością fosfolipidów, witamin z grupy B, witaminy D oraz siarki, wpływając na metabolizm komórkowy. Witamina E poprawia stan powierzchni skóry, a witamina A nawilżenie skóry, redukując uczucie dyskomfortu. Starannie dobrane składniki aktywne takich preparatów przynoszą natychmiastową ulgę i eliminują najczęstsze problemy skóry ust m.in.: pierzchnięcie, pękające kąciki ust czy drobne uszkodzenia naskórka. Sukces w pielęgnacji skóry ust z dolegliwościami polega na regularnej aplikacji preparatów regeneracyjnych, które w zależności od potrzeb skóry warg stosuje się miejscowo lub na całe usta.

SOS dla ust z chorobami

Zdarza się, że usta zmagają się z poważniejszymi infekcjami i chorobami, jak na przykład zajady, afty czy opryszczka wargowa. Leczenie takich chorób rozpoczyna się wówczas od stosowania odpowiednio dobranych preparatów zewnętrznych. Jeśli one nie pomogą po czasie określonym w ulotce, warto zasięgnąć rady lekarza, aby zweryfikować czy problemy skóry ust nie są skutkiem jakieś poważniejszej choroby.

Zajady – zaczerwienione zmiany w kącikach ust są najczęściej efektem zakażenia bakteryjnego lub grzybicznego, o które w czasie wakacji nie trudno, gdy korzystamy na przykład z barowych usług gastronomicznych w turystycznych miejscowościach. Zajady mogą również wynikać z niedoboru witaminy B, cynku lub żelaza. W leczeniu zajadów stosuje się preparaty działające miejscowo, wspomagające regenerację naskórka, leki przeciwgrzybiczne, a czasem nawet antybiotyki. Wśród leków bez recepty można sięgnąć na przykład po ZAJADEX – regeneracyjne serum na zajady, które tworzy bezbarwną warstwę ochronną, łagodzi swędzenie i pieczenie skóry. Trzeba pamiętać, iż podstawą sukcesu w walce z zajadami jest regularna aplikacja.

Afty – bolesne zmiany błony śluzowej jamy ustnej i warg są również chorobą często dotykającą nasze usta. W przypadku pojawienia się aft – kluczową kwestią jest dobór leków przyspieszających gojenie się ran i odbudowę właściwego nabłonka. Jeśli afty mimo stosowania zewnętrznych preparatów pojawiają się często, należy skonsultować się z lekarzem celem wykluczenia chorób ogólnoustrojowych.

Przemęczony organizm, który bez odpowiedniego przygotowania fizycznego forsujemy w trakcie urlopu, może zostać również zaatakowany przez opryszczkę wargową – chorobę zakaźną wywoływaną przez wirus Herpes Simplex. Leczenie tej choroby, wywołującej duży dyskomfort, prowadzi się przez osłabienie objawów, czyli zastosowanie preparatów przeciwwirusowych. Pomocne są również nakładane miejscowo sztyfty i kremy. Przy bakteryjnym nadkażeniu opryszczki, warto skonsultować się z lekarzem, który może przepisać odpowiednią maść z antybiotykiem.

Zadbane usta wyglądają estetycznie i dodają uroku, warto więc wiedzieć jak prawidłowe dbać o ich zdrowy wygląd szczególnie latem.