Suplementy diety – ile tak naprawdę o nich wiemy? Podstawą ich prawidłowego stosowania jest właściwy dobór tych specyfików. Co znaczy właściwy? Dostosowany do potrzeb naszego organizmu. Jeżeli suplement jest indywidualnie dobrany do danej osoby i do obciążeń organizmu wówczas jego stosowanie będzie bezpieczne, a efekty zobaczymy dość szybko. Aby suplementy diety były skuteczne i bezpieczne, powinny być spełnione określone warunki.
Po pierwsze: diagnostyka
Właściwe zastosowanie suplementów wiąże się przede wszystkim z podejściem przyczynowym. Jeżeli, w wyniku odpowiedniej suplementacji, usuniemy przyczynę naszych dolegliwości, osiągniemy efekt na długie lata. Aby więc dobrać suplement, którego działanie będzie skuteczne i trwałe, należy zbadać stan organizmu oraz zidentyfikować jego niedobory. W przypadku suplementacji ”na ślepo” musimy się liczyć nie tylko z brakiem efektów, ale, co gorsza, z możliwością uszkodzenia narządów wewnętrznych czy pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Wybór preparatów do suplementacji trzeba więc zostać poprzedzić kompleksową diagnostyką. Zweryfikuje ona, jakie są realne potrzeby organizmu.
Spersonalizowany dobór suplementów uwzględnia obciążenie organizmu, czyli to co mu w danej chwili najbardziej przeszkadza w utrzymaniu równowagi. Popularnym narzędziem diagnostycznym umożliwiającym określenie stopnia obciążenia organizmu szkodliwymi substancjami jest Test Obciążeń Organizmu. Według danych Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum w naszym kraju do tej pory skorzystało z niego 100 tysięcy osób. Daje on pełen obraz funkcjonowania narządów wewnętrznych. Dopiero wyposażeni w taką wiedzę możemy dobrać indywidualną kurację sprawdzonymi i bezpiecznymi suplementami.
Po drugie: natura
Na rynku występują dwa rodzaje suplementów – naturalne i syntetyczne. Do drugiej grupy zaliczymy przede wszystkim witaminy i minerały. Wytwarza się je na podstawie wzorów chemicznych. Chociaż chemicznie stanowią odwzorowanie substancji występujących w przyrodzie, to jednak są to substancje wyizolowane, tzn. pozbawione towarzystwa innych substancji aktywnych mających duży wpływ na działanie danego suplementu. W te dodatkowe składniki są z kolei bogate naturalne suplementy, otrzymywane jako wyciąg z substancji naturalnie występujących w przyrodzie. Są to na przykład minerały, zioła czy owoce. Działanie naturalnych suplementów diety jest nieporównywalnie bezpieczniejsze – mniej inwazyjne i skuteczniejsze. Nasz organizm łatwiej je przyswaja. Najlepsze suplementy mają współczynnik wchłaniania na poziomie 95%, te gorsze zaś wydalamy w całości z moczem. Minus stanowi jednak ich wyższa cena.
Po trzecie: technologia
Nawet najbogatszy w wartościowe substancje suplement nie pomoże, jeśli organizm nie przyswoi go w całości. Dlatego też zanim wybierzemy konkretny produkt, warto dowiedzieć się więcej na temat technologii jego wykonania. Bardzo skuteczną metodą pozyskiwania naturalnych, cennych dla organizmu substancji jest liofilizacja. Polega na głębokim zamrażania leczniczych roślin i odparowywaniu wody. Dzięki niej możliwe jest zachowanie wszystkich właściwości substancji.
Po czwarte: sprawdzone źródło
Jeżeli wybierzemy kompleksowe usługi w wyspecjalizowanej klinice, specjaliści zajmą się nami w sposób całościowy: od diagnostyki, przez zindywidualizowaną kurację suplementami dostosowaną do naszego organizmu, na metodach podtrzymania efektów terapii kończąc. Jeśli jednak zdecydujemy się samodzielnie wybrać suplementy, kupujmy je w bezpiecznym miejscu i od znanego producenta.
Oferty w Internecie kuszą niskimi cenami, niekiedy też noszą te same nazwy co sprawdzone preparaty. Eksperci jednak ostrzegają przed oszustami. Podkreślają, że suplementy różnią się ilością i pochodzeniem substancji aktywnej, stopniem wchłanialności, technologią wykonania, a im mniejsza cena, tym niższej jakości są te parametry.
Dlaczego suplementacja jest ważna?
Żyjemy w ciągłym pośpiechu i stresie. Odżywiamy się tak, jak żyjemy: szybko i niedbale. Naszym organizmom brakuje istotnych wartości odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Może to prowadzić do niedoborów witaminowo-minerałowych i zaburzać pracę narządów wewnętrznych.
Dodatkowo jesteśmy stale narażeni na działanie toksyn, które obciążają organizm i przyczyniają się do powstawania alergii, podrażnień skóry czy chorób płucnych. W takiej sytuacji przyjmowanie suplementów diety staje się wskazane. Dzięki odpowiednio zbilansowanemu składowi mogą one przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz zregenerować jego siły witalne.
Właściwie dobrane suplementy wpływają pozytywnie na rekonwalescencję po przebytych chorobach oraz pomagają organizmowi mobilizować siły w trakcie ich trwania. Przykładami chorób, w których pomocniczo stosuje się suplementację, są choroby sercowo-naczyniowe, zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów, niedoczynność tarczycy, przewlekłe choroby wątroby.