Czym charakteryzuje się cera dojrzała?
Cera dojrzała to taka, która z jednej strony jest sucha, odwodniona, a z drugiej wrażliwa. Ma też skłonność do pojawiania się cieni pod oczami, zmarszczek, opadających kącików oczu, ust i policzków oraz powstawania przebarwień. Skóra dojrzała często charakteryzuje się utratą elastyczności i jędrności oraz nieregularnym owalem twarzy. Jest też słabiej ukrwiona, przez co zwiększa się kruchość naczyń krwionośnych, a w efekcie pojawiają się rozszerzone naczynka.
Co więcej, dojrzała skóra jest też bardzo często odwodniona, przesuszona, szorstka, wiotka i cienka. Wygląda na zmęczoną, jest pozbawiona blasku i słabo odżywiona. Pojawiają się na niej tzw. odstające skórki, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale są też doskonałym sposobem na przedostanie się patogenów w głąb skóry.
Oczyszczanie, tonizowanie i ochrona cery dojrzałej
Pierwszym krokiem w codziennej pielęgnacji cery dojrzałej jest dokładne oczyszczanie. Jak powinno wyglądać? Przede wszystkim ma być regularne. Przemywanie skóry delikatnym żelem lub pianką do twarzy powinnaś wykonywać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Kosmetyk pomoże pozbyć się resztek kosmetyków, zanieczyszczeń z powietrza oraz kurzu i brudu. Wybieraj kosmetyki dedykowane do skóry dojrzałej, bogate w składniki nawilżające i odżywcze, takie jak kwas hialuronowy, kolagen, witaminy i minerały.
Po oczyszczaniu czas na tonizowanie. Pamiętaj, by nigdy nie pomijać tego kroku. Tonik do cery złuszczającej może mieć działanie lekko złuszczające, ale przede wszystkim powinien przywracać naturalne pH skóry. W ten sposób wyregulujesz wydzielanie sebum, wyciszysz naskórek i zmniejszysz stany zapalne na skórze. Toniki często mają też właściwości matujące, jednak do cery dojrzałej zdecydowanie lepiej wybrać kosmetyk nawilżający, np. z mocznikiem.
Kolejnym krokiem w pielęgnacji cery dojrzałej powinna być ochrona przeciwsłoneczna. Skóra po 40. roku życia składa się z mniej elastycznych i wrażliwych na uszkodzenia tkanek. Dlatego każdego ranka, bez względu na pogodę przed nałożeniem makijażu warto stosować krem ochronny z wysokim filtrem SPF.
Krem i serum przeciwzmarszczkowe na dzień i na noc
Wieczorem, kiedy zmyjesz makijaż, odżyw skórę. Najlepiej sprawdzi się serum przeciwzmarszczkowe nakładane pod Twój ulubiony krem na noc. Serum to kosmetyk o silnym działaniu. W jego składzie znajdziesz skoncentrowane składniki aktywne, które mają dostarczać skórze solidnej dawki witamin, minerałów oraz innych odżywczych substancji. Serum przeciwzmarszczkowe ma ujędrniać, intensywnie regenerować, wygładzać, nawilżać, rozjaśniać przebarwienia, rozświetlać i redukować opuchliznę czy stany zapalne. Ma też działać antyoksydacyjnie i opóźniać efekty starzenia.
Pamiętaj też, że skóra dojrzała jest bardziej sucha i potrzebuje regularnego nawilżania. Na dzień wybieraj kremy, które zawierają składniki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, gliceryna, masło shea lub olej jojoba. Na noc z kolei nakładaj na skórę kremy, które pomagają poprawić jędrność skóry i zredukować zmarszczki. Szukaj kosmetyków zawierających retinol, peptydy, witaminę C lub kwas hialuronowy.
Artykuł partnera