Świąteczna tradycja zobowiązuje – 12 potraw to podstawa. Niestety smakołyki same się nie przyrządzą. To oznacza godziny spędzone w kuchni. W tej sytuacji niezbędne okazują się rozwiązania, które zapewniają porządek i pomagają w organizacji pracy.
Lepiej wykorzystać miejsce
Świąteczne gotowanie wymaga skoordynowania różnych czynności. W ruch idą różnorodne produkty i sprzęty pochowane w wielu szafkach. Miejsca w kuchni nigdy za mało, warto więc w pełni wykorzystać szafki narożne. – Na wykorzystanie takich szafek dawniej nie pozwalały oferowane rozwiązania. Dziś wyjściem są półki wysuwne, które umożliwiają pełny i swobodny dostęp do przechowywanych rzeczy. Znajdą tam swoje miejsce rzadziej wykorzystywane patelnie i garnki, których używamy przygotowując się do świątecznych uroczystości – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele. Sprzęty nie powinny też lądować w szafce byle jak – należy rozsądnie je poukładać, zaczynając od największych, najrzadziej używanych, do takich, których będziemy potrzebować najczęściej. Mniejsze przyrządy zmieszczą się w większych tworząc uporządkowaną układankę, a nie rozsypującą się piramidę.
Gniazdka pod ręką, kable pod kontrolą
Normą w kuchni staje się cała lista różnorodnych sprzętów, których używamy do gotowania. Wykorzystujemy już nie tylko wspomniane patelnie, garnki i elektryczny czajnik, ale również mikser, blender czy opiekacz. Kolejne urzędzenia oznaczają kolejne kable i wtyczki, co wymaga dużej liczby kontaktów. Z przewodami elektrycznymi poradzimy sobie z pomocą plastikowych klipsów, a dodatkowe kontakty zapewnią nam wysuwane gniazdka, które będą idealnym rozwiązaniem w okresie przedświątecznego gotowania. Te mogą zostać ukryte w blacie, szafce dolnej lub wiszącej. Wysuną się dopiero po naciśnięciu ich górnej klapki. Po skorzystaniu z potrzebnych nam sprzętów będzie można je schować po lekkim naciśnięciu.
Porządek ułatwia pracę
W kulinarnych przepisach przykłada się wagę do czasu i odpowiedniej kolejności dodawania składników. Musi się to przekładać na sposób pracy w kuchni – wszystko powinno być na swoim miejscu, by ograniczyć czas marnowany na zastanawianie się, gdzie aktualnie znajduje się właściwy sprzęt, akcesoria lub składniki. Porządek w kuchni musi być – a zachować go pomaga odpowiednie wyposażenie, jakim są wkłady do szuflad. To niepozorne udogodnienie może dokonać prawdziwej rewolucji. Wkłady możemy stosować w różnych szufladach, samemu decydując, jaką wielkość mają mieć ich poszczególne przegrody. Inne ułożenie zastosujemy w przypadku sztućców, a inne np. jeśli chodzi o pojemniki z przyprawami. Taka organizacja szuflad sprawi, że produkty i akcesoria będą zawsze na swoim miejscu, co pozwoli działać wręcz na pamięć i nie tracić czasu na poszukiwania.
Lepiej zarządzać odpadkami
Przygotowywanie posiłków nieodłącznie wiąże się z „produkcją” nowych śmieci. Zużyte opakowania po produktach, niewykorzystane resztki, obierki, puste butelki. W kuchni porządek należy utrzymywać na bieżąco. Osoby, które dbają o czystość i estetykę, a przy tym nie zapominają o ekologii, powinny przyjrzeć się wysuwnym sortownikom. – Można je zamontować na stalowych prowadnicach, zarówno pod komorą zlewozmywaka, jak i większej szufladzie czy zwykłej szafce. Można zdecydować, ile ich potrzebujemy, wybierając na przykład między 2 a 6 pojemnikami. Są odporne na uszkodzenia, łatwe w utrzymaniu i wyposażone w wypustki, które zapobiegają przesuwaniu się pojemników – wyjaśnia Jakub Malinowski. Nie bez znaczenie dla czystości w kuchni (i nie tylko) jest odkładanie rzeczy na miejsce. Jeśli nabierze się tego nawyku, trudniej będzie o gromadzenie się rzeczy zwyczajnie zbędnych – zaliczanie czegoś do kategorii „może się kiedyś przyda” to pierwszy krok do bałaganu. Świąteczne przygotowania można skrócić do minimum, wyposażając kuchnię w odpowiednie rozwiązania. A wolne chwile poświęcić choćby na szukanie wymarzonych prezentów.