Jak rozwinęła się pielęgnacja przez lata?

Jak rozwinęła się pielęgnacja przez lata2

Codzienna pielęgnacja wydaje się czymś naturalnym. Obecnie nie wyobrażamy jej sobie bez kremów czy balsamów. Nasze mamy i babcie również dbały o siebie, ale ich codzienne rytuały pielęgnacyjne wyglądały trochę inaczej niż nasze.

Dziś wchodząc do drogerii kupujesz koszyk świetnych kosmetyków. Możesz korzystać z nowoczesnych zabiegów kosmetycznych i dobrodziejstwa medycyny estetycznej, z łatwością dokonasz zakupu dermokosmetyków w aptece czy sklepie internetowym. Nie zawsze było tak łatwo zadbać o siebie. W latach dwudziestych do pielęgnacji nie używano wyszukanych środków… nie licząc arszeniku, o czym wspomina vlogerka na kanale DermoTV.

Zobacz odcinek o pielęgnacji na kanale DermoTV:

Dla urody wszystko

Każda kobieta chce mieć idealną cerę. Na początku ubiegłego stulecia niektóre z nich poddawały się drastycznym zabiegom usuwania piegów używając do tego trujących substancji. Na szczęście nie robiły tego masowo. W zależności od rodzaju skóry używały głównie mleka i octu. Dostępne były też kremy, jednak nie tak dobre jak dziś. Mlekiem dobrze nawilżano suchą skórę, a octem wysuszano tą tłustą. Promowano też zdrowy styl życia, który oprócz pożegnania się z alkoholem i tłustymi potrawami, zakładał być wstrzemięźliwym płciowo. Po wojnie wachlarz zabiegów kosmetycznych na zachodzie się poszerzył. To samo stało się z dostępnością kosmetyków. W Polsce, kobiety zdały się głównie na domowe sposoby.

 

Jak rozwinęła się pielęgnacja przez lata
Lata 80-te

 

Od lat 80 do dziś

Szalone lata osiemdziesiąte oprócz zwariowanych trendów w makijażu przyniosły ze sobą rozwój w dziedzinie pielęgnacji. Przeróżne kosmetyki stały się dostępne również w Polsce. Nie kosztowały mało, a chcąc je kupić należało udać się do Pewexu. Lata 90 to powrót do naturalności, jakość kosmetyków nabrała na znaczeniu. Kobiety zaczęły idealnie dopasowywać odcień podkładu do skóry. “Dziś doskonale wiemy, że kluczem do prawidłowej, odpowiedniej pielęgnacji jest przede wszystkim wiedza na temat naszej skóry” mówi Kasia z LoveAndGreatShoes na kanale DermoTV. Wiedza na temat pielęgnacji jest równie dostępna co kosmetyki, dlatego zgłębiajmy ją, aby jak najlepiej zadbać o naszą skórę.