Jak urządzić komfortową sypialnię?

Wysoka temperatura w ciągu dnia, która nagrzewa pomieszczenie, chłodniejsze noce i słońce zaglądające przez okna o samym świcie sprawiają, że o komfortowy sen latem bywa trudno. Pomóc możemy sobie odpowiednimi dodatkami – dobrze dobraną pościelą, właściwą aranżacją okna i roślinami.

Sen nocą letnią, czyli jak urządzić komfortową sypialnię_fot. Eurofirany 3
Sen nocą letnią, czyli jak urządzić komfortową sypialnię?

Przy otwartym oknie za zimno, przy zamknięty za ciepło, przewracanie się z boku na bok, odkrywanie, zakrywanie, wrażenie, że pościel parzy – kto choć raz tak nie miał w letnią noc? Idealna temperatura w pomieszczeniu, w którym chcemy zasnąć powinna wynosić ok. 18-20°C. Latem, szczególnie w czasie największych upałów, jej uzyskanie jest prawie niemożliwe. Z pogodą trudno walczyć – trzeba się tylko odpowiednio przygotować.

Ochrona przed słońcem

Sen nocą letnią, czyli jak urządzić komfortową sypialnię?

Wietrzenie sypialni latem przynosi efekty dopiero wieczorem, najlepiej godzinę przed snem. W ciągu dnia dobrze, aby była ona jak najlepiej osłoniona od słońca. –  Możemy w tym celu użyć rolety typu „dzień noc”, którą latem, zwłaszcza podczas upałów, będziemy ustawiali w trybie nocnym także w ciągu dnia, aby jak najskuteczniej odciąć dopływ promieni słonecznych. Z kolei dla tych, którzy wolą firany, polecamy mieć przygotowany zestaw letni – czyli firanę, która będzie przepuszczała powietrze i zasłonę, dzięki której, osłonimy się przed jaskrawym słońcem – także tym o świcie. Pamiętajmy też o odpowiednim doborze kolorów – unikajmy zwłaszcza bardzo ciemnych tkanin – mówi Joanna Dziedzic-Czulak.

Przykryj się dla ochłody

Sen nocą letnią, czyli jak urządzić komfortową sypialnię?

Dla naszego komfortu nie bez znaczenia jest także to, czym się okrywamy do snu. Oczywiście w pierwszej kolejności grubą kołdrę zamieniamy na lżejszą lub koc, ale ważny jest także materiał, z którego wykonana jest pościel. – Dobrym wyborem są przede wszystkim naturalne tkaniny, czyli komplety z 100% bawełny, dzięki którym skóra może oddychać, a my nie mamy uczucia „gorąca”. W czasie upałów idealne będą także komplety z satyny bawełnianej. Oprócz zalet bawełny mają dodatkowy atut – dają przyjemne uczucie chłodu. Oba materiały dostępne są w różnorodnej kolorystyce i dobrej cenie – mówi ekspert marki Eurofirany.

Naturalny filtr powietrza

Aby poprawić jakość naszego snu latem, warto zadbać o jak najlepsze powietrze w sypialni. Naturalnym sposobem na nawilżenie i delikatne schłodzenie pomieszczenia są zielone kwiaty w doniczkach. Wybierzmy zwłaszcza te o odwróconej fotosyntezie, które nocą zamiast zabierać tlen, będą go wytwarzać –  np. storczyki, aloes czy kaktusy bożonarodzeniowe.