Jak wprowadzić zdrowy styl życia w chorobie Hashimoto?

Choroba Hashimoto, jak inne schorzenia autoimmunologiczne, wymaga indywidualnej terapii. Oprócz regularnych badań i zażywania leków istotna jest codzienna dieta oraz prowadzenie zdrowego stylu życia.

Pora na zmiany! Możesz wprowadzać je stopniowo bądź jednocześnie. Pamiętaj, aby się nie poddawać, ponieważ stawką jest Twoje zdrowie.

Pokochaj aktywny tryb życia!

Nigdy nie jest za późno na wprowadzenie aktywności fizycznej. Choć początki mogą być trudne, bądź cierpliwy – ciało musi mieć czas, aby zaadaptować się do zmiany. Ale nawet ta najmniejsza pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie i samopoczucie! Łatwiej będzie, gdy wybierzesz formę ruchu, która sprawia Ci przyjemność. Zacznij spokojnie i nie przetrenowuj się, ale postaraj się ćwiczyć przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Jeśli Twoje treningi są intensywne (bieganie, fitness) – ćwicz co drugi dzień. W pozostałe dni możesz wprowadzić lżejszą aktywność np. joga, pływanie, rower. Efekty zauważysz już po kilku tygodniach!

Dbaj o zdrowy sen

Sen to darmowy kosmetyk i lek, więc za wszelką cenę staraj się przesypiać przynajmniej 7 godzin dziennie. Uważnie prześledź także swój dzień – być może godzinami surfujesz po Internecie, odkładasz sprawy na później albo zabierasz pracę do domu? Postaraj się przeorganizować swój dzień tak, aby znaleźć czas na wypoczynek, co poprawi jakość Twojego życia.

Unikaj dużego stresu

Narażenie na przewlekły stres stopniowo wyniszcza organizm, dlatego…

  • Unikaj odkładania pracy i ważnych spraw na później,
  • Prowadź kalendarz i zapisuj w nim wszystkie ważne sprawy,
  • Codziennie wygospodaruj 30 minut tylko dla siebie,
  • Spróbuj medytacji, technik relaksacyjnych i ćwiczeń oddechowych, bądź skorzystaj z masażu,
  • Uprawiaj ulubiony sport,
  • Wypróbuj naturoterapię, jogę czy tai chi, a kilka razy w tygodniu spaceruj na powietrzu,
  • Spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi,
  • Znajdź hobby, które będzie Twoją odskocznią od nieprzyjemnych spraw,
  • Wysypiaj się i stosuj drzemki w ciągu dnia,
  • Postaraj się nie analizować i nie martwić wydarzeniami, na które nie masz wpływu. W zamian wizualizuj sukcesy i myśl pozytywnie.

Zmniejsz narażenie na zanieczyszczenia

Nie da się wyeliminować ich całkowicie, ale można wprowadzić kilka mniejszych zmian. Do aranżacji wnętrz staraj się używać materiałów naturalnych, jak terakota, drewno czy kamień. Żeby wyeliminować zanieczyszczenia w domu, możesz uprawiać w domu rośliny, które mają zdolność oczyszczania powietrza i produkują tlen (np. fikus, beniamina, bluszcz, dracena, filodendron, paproć czy sansewieria). Ćwicz lub spaceruj w lesie lub parku, bogatym w tlenodajne drzewa. Staraj się także nie stosować w domu silnych środków czyszczących, np. zawierających chlor.

Unikaj używek – tytoniu i alkoholu

Nawet bierne palenie ma niekorzystny wpływ na nasz organizm. Staraj się go unikać, a jeśli sama palisz papierosy – postaraj się rzucić. Nie jest wskazane także spożywanie alkoholu. Nie rób tego codziennie i dowiedz się jak można robić to w bezpiecznych i umiarkowanych ilościach. Postaraj się, aby nie robić tego częściej niż 3-4 razy w tygodniu. Warto dać organizmowi czas na regenerację i eliminację metabolitów alkoholu.

Po więcej informacji sięgnij do książki „Hashimoto – dieta i styl życia w chorobie” Agaty Lewandowskiej.

Wpis znaleziono dzięki:

- Hashimoto

- Zdrowy styl życia

- Zdrowie