Jak wybrać lekarza medycyny estetycznej, aby się nie oszpecić?

Bardzo często zadajemy sobie pytanie jak rozpoznać i wybrać dobrego lekarza medycyny estetycznej. Są pewne elementy, które takiego lekarza wyróżniają oraz takie, które powinny nas zaalarmować. Wielu pacjentów korzysta z rekomendacji znajomych lub szuka pomocy w internecie.

medycyna estetyczna pomoc czy zagrożenie
Jak wybrać lekarza medycyny estetycznej

Warto jednak zachować czujność i nie podejmować pochopnych decyzji, ponieważ ceną jest nasze Zanim pacjent zdecyduje się na konkretnego lekarza i gabinet medycyny estetycznej, powinien wiedzieć, gdzie idzie. To nie może być gabinet z przypadku, wybrany setek z ogłoszeń, które oferują tanie, szybkie zabiegi bez powikłań. Każdy pacjent ma prawo, a wręcz obowiązek, sprawdzić wykształcenie i doświadczenie lekarza w tej dziedzinie i powinien czuć, że wybiera dobrego lekarza.

Przeglądając strony internetowe możemy trafić na lekarzy demonstrujących bardzo dużą ilość różnego rodzaju certyfikatów. Dla osoby, która nie jest związana z branżą medycyny estetycznej, bardzo trudno jest ocenić wartość poszczególnych dyplomów. Nie można jednak dać się zwieść, ponieważ najważniejsza jest w tej sytuacji jakość, a nie ilość posiadanych zaświadczeń.

Oceniając z punktu widzenia fachowca, spora część tych certyfikatów ma bardzo małe znaczenie merytoryczne. W większości są to zaświadczenia o uczestnictwie, co niekoniecznie potwierdza merytoryczną wiedzę czy doświadczenie danego lekarza. Ważna jest również ranga samego wydarzenia – na świecie odbywa się obecnie bardzo wiele szkoleń, konferencji i kongresów, jednak nie wszystkie mogą się poszczycić taką samą renomą i merytorycznym poziomem prelekcji. Warto zatem zwrócić uwagę na to kto jest organizatorem takiego wydarzenia i czy ma formalny status towarzystwa medycznego – podpowiada dr Andrzej Ignaciuk, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Podczas pierwszej wizyty pomiędzy pacjentem, a lekarzem powinna się wytworzyć nić porozumienia. Im więcej pytań zadaje lekarz, tym większa pewność pacjenta, że jest on profesjonalny i odpowiedzialny. Wizyta w gabinecie, która trwa krócej niż pięć minut powinna być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Żeby poznać pacjenta i nawiązać z nim więź potrzeba czasu i koncentracji. Z gabinetu lekarskiego pacjent powinien wyjść przeświadczony, że wie wszystko, czego potrzebuje, żeby podjąć świadomą decyzje. Po wizycie u lekarza musi mieć też czas do zastanowienia się, dlatego najlepiej żeby zabieg nie odbywał się w tym samym dniu, co konsultacja.

Stosując się do tych zaleceń mamy większą szansę, że lekarz którego wybierzemy będzie profesjonalny, a zabieg wykonany dobrze i bezpiecznie!