Jak wybrać rolety rzymskie do salonu?

Jeśli zdecydujemy się przyozdobić okno roletą rzymską, przed nami najważniejsza decyzja – jak dokładnie ma wyglądać ta roleta.

Jak wybrać rolety rzymskie do salonu

Wybór wbrew pozorom nie jest łatwy, bo ilość gatunków tkanin, z jakich można uszyć taką roletę, jest praktycznie nieograniczona.

Co warto wiedzieć o roletach rzymskich

Mokre kupony materiału po raz pierwszy powieszono w oknach w starożytnym Rzymie i stąd właśnie nazwa dzisiejszych rolet. Te pierwsze miały za zadanie chronić starożytne domostwa przed przegrzaniem, stąd też pomysł, by je moczyć. Nie były tak fantazyjnie upinane, jak te dzisiejsze, nikt nie zwracał uwagi na estetykę. Liczyła się tylko funkcja użytkowa.

Dziś roleta ma chronić przede wszystkim przed światłem słonecznym i zapewniać dyskrecję. W dzień przysłaniamy okna, gdy potrzebujemy przyciemnić pomieszczenie, wieczorem – gdy chcemy mieć komfort samotności z dala od spojrzeń sąsiadów.

Rolety rzymskie montuje się wewnątrz framugi okiennej, o ile takowa istnieje. Można też zamontować je bezpośrednio do sufitu. „Po rozwinięciu rolety rzymskie wyglądają jak tradycyjne zasłony, miękko zwisają i układają się przy oknie. Podciągnięte do góry przyjmują postać symetrycznych fałd. Są łatwe w montażu i demontażu” – mówi Dorota Olejniczak, dekoratorka marki Eurofirany z salonu Łódź Piotrkowska 242/250.

Roleta rzymska jest jedyną, którą można łatwo wymienić

Roleta rzymska jest jedyną, którą można łatwo wymienić

Tkaninę montowaną na fiszbinach i haczykach można łatwo zdjąć i uprać bądź wymienić na inną. To chyba najważniejsza zaleta rolety rzymskiej – pozwala na swobodną aranżację salonu. Tym samym nie zmusza nas to do poszukiwań rolety uniwersalnej. Zamiast jednego kuponu materiału możemy kupić kilka i wymieniać w zależności od potrzeb. Tym samym wystrój salonu, kolor, charakter i styl pozostają sprawą otwartą (Zobacz: Kolorowe dodatki, które odmienią Twoje mieszkanie). Tylko od nas zależy, czy powiesimy grube i ciężkie rolety z tkaniny zaciemniającej, czy lekkie, ażurowe, przypominające firanki.

Czym kierować się przy wyborze rolety rzymskiej do salonu

Czym kierować się przy wyborze rolety rzymskiej do salonu

Chociaż roletę rzymską łatwo zastąpić inną, warto zatrzymać się chwilę nad doborem koloru. Ponieważ taką roletę można uszyć praktycznie z dowolnego płótna, można pokusić się o dopasowanie pod względem koloru i tkaniny do obecnych w salonie poduszek, narzut czy obić mebli. Można też postąpić zupełnie inaczej i sprawić, że roleta kolorystycznie wpasuje się w ścianę.

Jeśli chodzi o grubość tkaniny, to wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli roleta ma pełnić jedynie rolę firanki i w ten sposób dbać o prywatność domowników w ciągu dnia, najlepszym wyborem będzie tkanina, z jakiej szyje się firanki – lekka, zwiewna, ażurowa, przepuszczająca światło. Jednak trzeba pamiętać, że wieczorem taka roleta nie zapewni nam dyskrecji. Jeśli zadaniem rolety ma być ochrona przed światłem słonecznym, najlepszym wyborem będzie gruba zaciemniająca tkanina nieprzepuszczająca światła. Pozwoli to na całkowite zaciemnienie salonu w słoneczny dzień. Przy okazji warto wspomnieć, że takie tkaniny mają właściwości termoizolacyjne, dlatego są szczególnie polecane na sezon jesienno-zimowy.

Eurofirany to rodzinna firma założona w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dziś to sieć kilkudziesięciu salonów firmowych w całej Polsce oraz czynny całą dobę sklep internetowy www.eurofirany.com.pl. Firma zatrudnia własnych krawców i dekoratorów wnętrz. Oferuje szycie na wymiar firan, zasłon i rolet z tkanin z luksusowych kolekcji Limited Edition, Simply Line, Eva Minge, Pierre Cardin Paris i Royal Collection, a także dostarcza tekstylia użytkowe i artykuły dekoracji wnętrz. Dla wygody klientów w wybranych salonach umożliwia dokonywanie zakupów z płatnością w systemie ratalnym.