Na co narażona jest skóra osób po 60 roku życia?

Skóra po 60. roku życia w dość szybkim tempie traci na jędrności, jest słabiej odżywiona i dotleniona. Dlatego w tym wieku szczególnie ważne jest dostosowanie pielęgnacji do indywidualnych potrzeb i troska o skórę. Jak zachować witalny wygląd skóry 60+? Który zabieg medycyny estetycznej jest przeznaczony dla danej grupy wiekowej? Praktycznych porad udziela dr Dorota Szwarc-Szczubiał – lekarz medycyny estetycznej.

Jak zachować jędrną skórę po 60 roku życia?

Skóra dojrzałych kobiet jest zdecydowanie słabiej ukrwiona niż młodszych pań, a ponadto odzwierciedla wszystkie błędy pielęgnacyjne popełniane na przestrzeni lat.

Na jej kondycję wpływa wiele czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. – Nadużywanie promieni słonecznych, niewłaściwa dieta, czy toksyny takie jak dym tytoniowy sprawiają, że skóra staje się cieńsza, poszarzała, bardziej przesuszona i trudniej się regeneruje. Złe dotlenienie oraz niewystarczające odżywienie skutkuje pojawieniem się na niej różnego rodzaju przebarwień, wzrasta predyspozycja do włókniaków i brodawek. Wygląd skóry jest zależny od predyspozycji genetycznych, ale też wieku, w jakim dana osoba trafia w ręce specjalisty – tłumaczy dr Dorota Szwarc-Szczubiał, lekarz medycyny estetycznej, właścicielka kliniki New You. – Z powodu zmniejszonej ilości substancji utrzymujących nawilżenie i sprężystość, skóra staje się odwodniona i mało elastyczna, brakuje jej kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny, które warto dostarczać poprzez wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej – dodaje dr Dorota Szwarc-Szczubiał. 

Jak pomóc skórze dojrzałej?

Podstawą troski o skórę 60+ jest codzienna pielęgnacja twarzy, szyi i dekoltu. Bardzo ważne jest regularne złuszczanie martwego naskórka oraz stosowanie odpowiedniego kremu nawilżającego. Dobór właściwych kosmetyków dobrze jest skonsultować z dermatologiem lub kosmetyczką, którzy zbadają stan skóry i polecą najlepszy kosmetyk.

Aby zachować witalny wygląd, należy dbać przede wszystkim o zdrowie, ponieważ skóra uzewnętrznia zwykle to, co dzieje się w naszym organizmie. Nie palić, darować skórze twarzy szyi i dekoltu słońce, stosować właściwą dietę, dbać o zęby, które są podporą środkowej i dolnej części twarzy, uzupełniać, jeśli to możliwe i nie ma do tego przeciwskazań, niedobory hormonalne i oczywiście – w odpowiednim czasie trafić w ręce specjalisty, który zleci profesjonalny zabieg. Osobom 60+ można polecić na przykład mezoterapię z udziałem kwasu hialuronowego lub innych substancji odżywczych, a także zabiegi wolumetryczne – mówi dr Dorota Szwarc-Szczubiał.

Polecane zabiegi

Jeśli zdecydujemy się wizytę w gabinecie, lekarz na pewno zaproponuje nam wiele skutecznych zabiegów. – Jednym z nich może być zastrzyk z kwasu hialuronowego – wyjaśnia ekspert. Decydując się na taki zabieg, powinniśmy przemyśleć, czy ma on zostać przeprowadzony z użyciem preparatu zawierającego kwas usieciowany czy też nieusieciowany. Ten pierwszy przydaje się wtedy, gdy skórze należy odtworzyć podparcie, wypełniając ją od środka i wypychając do góry. Kwas nieusieciowany będzie natomiast wzmagał nawilżenie, dzięki czemu zwiększy się elastyczność skóry i będzie ona wyglądała dużo zdrowiej. W gabinecie możemy też skorzystać z zabiegów, które łączą w sobie techniki wypełniania i mezoterapii.

Przykładem takiego zabiegu jest iniekcja z zastosowaniem Teosyal Redensity I – preparatu o głęboko nawilżającym działaniu, wygładzającego drobne zmarszczki. Do lekkich wypełnień lub wygładzenia zmarszczek wokół ust, czoła i kurzych łapek polecam też Teosyal Touch Up, przeznaczony do wypełniania średnich zmarszczek na wszystkich obszarach. Po zabiegu warto wspomóc regenerację, stosując preparaty regenerujące i kamuflujące z oferty Teosyal. Przez kilka dni należy także unikać słońca, sauny oraz innych zabiegów kosmetycznych – dodaje lekarz.

Ponadto należy pamiętać, że substancje, które pomagają w walce z procesami starzenia to: witamina C, A, E, koenzym Q10 oraz kwas foliowy, który wzmocni skórę i będzie zapobiegał utracie wody.