Jak zaprojektować garderobę?

Została ona wpisana w program obowiązkowy współczesnych domów i mieszkań. Któż z nas nie marzy o luksusowej garderobie, wypełnionej nie tylko ubraniami i butami, ale również innymi akcesoriami i dodatkami. Jej brak może zostać usprawiedliwiony wyłącznie niedostatkiem powierzchni mieszkalnej.

Jej miejsce

Lokalizacja garderoby uzależniona wyłącznie względami funkcjonalnymi i estetycznymi. Nie musi być podłączona do instalacji. Warto jednak wyposażyć garderobę w wentylację mechaniczną. Ponieważ nie wymagają światła dziennego, łatwo dla ich celu przeznaczyć w ciemnych zakamarkach domu.

Najważniejsze jest, aby dobrze spełniała swoją rolę magazynu – przebieralni. W przypadku, gdy w naszym domu wydzielamy tylko jedną garderobę, powinniśmy zlokalizować ją tak, aby zapewnić do niej dogodny dostęp z każdego miejsca – najlepiej z ogólnego korytarza. Najwygodniej byłoby gdyby jej przestrzeń stanowił odrębny pokój. Często w naszych domach mamy tzw. pokój „amerykański”, na którego zabrakło nam pomysłu. W małych domach możemy wykorzystać niewykorzystane miejsce pod skosem dachu. Możemy się również pokusić o wydzielenie części w wybranym pokoju, np. sypialni. Zamontowane w niej duże drzwi przesuwne, mogą stać się dodatkową dekoracją.

Gdy mamy małe dzieci, a nawet trochę starsze, warto przemyśleć pomysł wyposażenia ich pokoi w odrębną garderobę. W przypadku pokoi dziecinnych – garderoby to nie tylko miejsce służące do przechowywania ubrań, ale także magazyn wszelkich niezbędnych rzeczy. Natomiast dla naszej pociechy, podczas zabaw, potrafi zamienić się w twierdzę lub dom.
Innym rozwiązaniem i bardzo ciekawym są garderoby przechodnie, dostępne z dwóch pomieszczeń, np. z sypialni i łazienki.

Jej wielkość

Wielkość garderoby zależy głównie od posiadanej przestrzeni i ilości rzeczy, które chcemy w niej przechowywać. W podstawowym wariancie, jest to pomieszczenie wypełnione drążkami i półkami na ubrania. Warto jednak pamiętać, że może ona pełnić funkcję również gospodarcze. Możemy wówczas pokusić się o wygospodarowanie w niej miejsca na deskę do prasowania a nawet maszynę do szycia.
Może być luksusowym pomieszczeniem, wyposażonym w duże lustra, toaletkę i wolną przestrzeń, aby móc się tam swobodnie poruszać.

Jej wnętrze

Wyposażenie wnętrza garderoby zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i gustu. Możemy wybierać pomiędzy różnymi wysokościami drążków, tak by zarówno długie jak i krótkie ubrania zawisły na nich bez problemu. Niezwykle praktyczne jest takie rozmieszczenie, by krótkie ubrania zawisły na górnym drążku, a pod nimi zamontowano drążek na rzeczy długie. W ten sposób optymalnie wykorzystamy przestrzeń. Wysokość i głębokość półek, szuflady wyposażone w prowadnice. Jest możliwe wyposażenie wnętrza od podłogi po sufit.

Jej blask
Kolejnym ważnym elementem wyposażenia garderoby jest zastosowane w jej wnętrzu oświetlenie. Montuje się je przeważnie w sufitach. Powinno być zamontowane w taki sposób, aby móc samemu ustawiać odpowiadający mam kąt, pod jakim ma padać światło. Zaleca się zastosowanie halogenowych źródeł światła, ponieważ najlepiej oddają one barwy tkanin. Ważnym elementem jest również doprowadzenie światła do poszczególnych przegród i półek. Jest możliwe dzięki dodatkowemu wbudowaniu opraw z boku, wewnątrz szafy. Zamiast kilku opraw punktowych można wykorzystać, zainstalowaną pionowo, świetlówkę liniową. System oświetlenia garderoby powinien być tak zaprojektowany i wykonany, aby źródła światła zapalały się po otwarciu drzwi i gasły po ich zamknięciu. Jeśli drzwi do garderoby zostaną wykonane z mlecznych, gładkich lub wzorzystych przeszkleń, dodatkowe niezależne źródło światła, umieszczone w jej wnętrzu wyeksponuje lekkość drzwi. Nada to domowi nowoczesnego charakteru, nawiązującemu do japońskiej sztuki kształtowania przestrzeni.

Tekst Beata Skrzypiec architekt
Zdjęcia aranżacyjne firmy Estima