Jak zmieniła się technika wykonywania makijażu permanentnego?

Makijaż permanentny to doskonałe rozwiązanie dla pań, które nie mogą pozwolić sobie, zwłaszcza rano, na poświęcenie 15 minut na zrobienie zwykłego makijażu. Koryguje niedoskonałości, w naturalny sposób podkreśla kontury ust, brwi i linię rzęs. Może być również stosowany do rekonstrukcji brodawek i retuszu blizn czy przebarwień.

makijaz permanentny
Jak zmieniła się technika wykonywania makijażu permanentnego. Flavio Takemoto

Makijaż permanentny zyskuje coraz większe grono zwolenniczek. Do jego wykonania stosowane są pigmenty pochodzenia naturalnego, nietoksyczne i niealergizujące.

– Makijaż permanentny polega na wprowadzeniu w naskórek barwnika za pomocą specjalnej igły. Możemy wykonywać zarówno makijaż permanentny ust, oczu, brwi, jak i możemy pracować nad bliznami, nad rekonstrukcją sutków, żeby wprowadzić tzw. kamuflaż. Efekt utrzymuje się od roku do trzech lat. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowany ten makijaż, oraz od jakości skóry i wieku klientki – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Anna Paczuska, lingerystka Centrum Zdrowej Skóry.

W ciągu kliku ostatnich lat techniki wykonywania makijażu permanentnego zmieniły się diametralnie. Teraz nie tworzy on efektu karykaturalnego rysunku, tylko delikatnie podkreśla brwi, oczy i usta. Makijaż wykonywany jest w znieczuleniu.

– Makijaż permanentny jest tak naprawdę dla każdego, wiek również nie ma znaczenia. Jest to alternatywa dla osób, które są aktywne, zabiegane i nie mają czasu, żeby rano się malować lub nie lubią tego robić – mówi Anna Paczuska.

Dużą popularnością cieszy się makijaż permanentny oczu. Panie, które cenią wygodę i oszczędność czasu, wolą zafundować sobie trwałe kreski, niż codziennie rano powtarzać tę samą czynność kredką lub eyelinerem. Umiejętne wykonanie dolnej i górnej kreski może spowodować wrażenie zagęszczenia rzęs, uniesienia kącików, a nawet liftingu. Dzięki makijażowi permanentnemu można też zatuszować niedoskonałości, poprawić kontur ust, a brwiom nadać odpowiedni kształt.

– W przypadku brwi często stosowana jest metoda cieniowania. Efekt końcowy wygląda tak, jakbyśmy linię namalowały pędzelkiem. Nie pozostaje plama – tłumaczy Anna Paczuska.

Na tydzień lub dwa przed wykonaniem makijażu permanentnego ust trzeba przyjmować odpowiednie leki. Natomiast, jeśli chodzi o kreski i brwi, to do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Makijaż permanentny dobrze sprawdza się w różnych warunkach atmosferycznych. To również duże ułatwienie podczas wyjazdów służbowych czy wakacyjnych.

– Makijaż permanentny jest od rana do nocy, możemy się kąpać, słońce również nie wpływa na jego rozmazanie, w związku z tym jesteśmy od rana do wieczora ładne i wypielęgnowane – mówi Anna Paczuska.

Każdy makijaż permanentny musi mieć tzw. korektę, czyli po miesiącu ponownie wprowadza się barwnik. Po zabiegu trzeba szczególnie zadbać o skórę.

– Po zabiegu to miejsce traktujemy jak ranę. W związku z tym absolutnie nie możemy dopuścić do niej bakterii, nie możemy dotykać tego, nie możemy pływać na basenie i przez dwa tygodnie nie możemy się opalać – podkreśla Anna Paczuska.

Przeciwwskazaniem do wykonania makijażu permanentnego są niektóre choroby, takie jak łuszczyca, cukrzyca, hemofilia, nowotwory czy przyjmowanie wszelkiego rodzaju leków sterydowych. Z zabiegu nie mogą korzystać kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Kontur ust kosztuje 700 zł, cieniowanie ust – 800 zł. Tyle samo trzeba zapłacić za wykonanie kreski górnej i dolnej.