Jakie wino półsłodkie dobrze sprawdzi się na prezent?

Urodziny, imieniny, ślub, rocznica, a może spotkanie po latach?

Jakie wino półsłodkie dobrze sprawdzi się na prezent?

Jakie wybrać, żeby trafić w gust zarówno koneserów, jak i miłośników okazjonalnego picia wina? Nie da się zostać ekspertem w ciągu jednego dnia, ale wystarczy poznać kilka wskazówek, żeby wybrać dobrze.

Wino to doskonały prezent. Każdy lubi czasami wypić kieliszek dobrego wina do obiadu. Jeśli więc wybierzemy je na prezent, z pewnością obdarowana osoba kiedyś po nie sięgnie, wspominając nas ciepło. To elegancki i praktyczny prezent, który sprzyja rozmowom i pogłębia relacje towarzyskie. Przede wszystkim jednak to prezent na lata, bo dobre wino jest tym lepsze, im starsze. Choć trzeba wiedzieć, które wina można przechowywać długo i w jakich warunkach powinno się to odbywać. Jak wybrać wino na prezent, żeby nie popełnić faux-pas i pozytywnie zaskoczyć obdarowanego? Oto kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wino na prezent?

Wystarczy raz wejść do świata win np. na rafa-wino.pl, żeby przekonać się, że wybór wina na prezent to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza że bardzo łatwo wpaść w pułapkę własnych gustów i upodobań, a przecież nie o to chodzi w obdarowywaniu! Jeśli chcemy wybrać dobrze, powinniśmy wziąć pod uwagę:

  • smak wina: słodkie, półsłodkie, półwytrawne, wytrawne,
  • kolor wina: białe, różowe, czerwone,
  • rocznik wina: wśród dobrych win starsze jest zazwyczaj lepsze, ale jest też droższe,
  • cenę wina: tańsze nie zawsze znaczy lepsze.

Wino na prezent. Słodkie, półsłodkie czy wytrawne?

Jeśli wiemy, jakie wina lubi osoba, którą planujemy obdarować kolejną butelką szlachetnego trunku, sytuacja jest w miarę jasna. Jakie wino najlepiej wybrać na prezent, gdy takich informacji nie mamy? Najlepiej wino półsłodkie – o odpowiednio wyważonej słodyczy, pozbawione cierpkości, najbardziej uniwersalne. To trunek, który pasuje zarówno do lekkich dań, jak i kuchni azjatyckiej, gdzie dominuje pikantność, słodkość i słoność (ciekawym połączeniem będzie np. wino półsłodkie z ostrym Ramenem). Wina wytrawne i słodkie to wina dla koneserów i tych, którzy lubią wyraziste, charakterystyczne nuty smakowe.

Jak dopasować wino do okazji i obdarowanego?

Sekret udanego prezentu to dopasowanie go do osoby, którą chcemy obdarować. Ale też do okazji. Oto podpowiedzi dla tych, dla których wybór wina półsłodkiego to wyzwanie.

  • Wino na prezent ślubny – możesz myśleć, że najlepsze wino na prezent dla pary młodej to wino czerwone. To w końcu kolor miłości. Warto jednak wyłamać się z tego schematu i wybrać białe wino półsłodkie lub słodkie (te znajdziesz na: www.rafa-wino.pl/34-wina-slodkie) np. Grof Degenfeld Fortissimo o dominującym smaku gruszki i pomarańczy albo hiszpańskie wino Bodegas Franco-Espanolas Diamante Blanco o owocowo-kwiatowej słodyczy.
  • Wino na prezent dla kobiety – większość pań gustuje w lżejszych, łagodnych w smaku winach o owocowych nutach. Dobrym wyborem są wina białe i różowe, półsłodkie lub słodkie, a także wina musujące, które można pić bez specjalnej okazji. Jako prezent dla kobiety sprawdzi się np. hiszpańskie różowe wino półsłodkie o truskawkowej nucie Bodegas Franco-Espanolas Diamante Rosado.
  • Wino na prezent dla mężczyzny – okazuje się, że najprościej wybiera się wino dla mężczyzn. Możemy obdarować ich zarówno winem białym, jak i czerwonym. Nie ma większego znaczenia też charakter trunku, choć półsłodka wersja jest nadal tą najbezpieczniejszą. Dobra propozycja na prezent dla mężczyzny to np. polskie białe wino półsłodkie Saint Vincent Gewurztraminer o przyjemnym, lekko korzennym aromacie i delikatnej nucie goryczy.
  • Wino na urodziny/imieniny – wybierając wino na prezent urodzinowy lub imieninowy, warto pamiętać, że obdarowany może chcieć od razu zaserwować je do obiadu. Najlepsze będzie więc wino półsłodkie białe, które pasuje do lekkich dań z drobiu, cielęciny, jagnięciny, dorsza, łososia i większości przystawek. Dobry wybór to np. np. Chateau Mazetier Blanc Moelleux czy węgierskie wino Petreny DC Harslevelu Silver – ich owocowość, kwasowość i lekkość sprawdzi się doskonale.

Artykuł zewnętrzny