Jedna z najważniejszych nagród literackich świata w rękach Polki!

Olga Tokarczuk została nagrodzona w międzynarodowym konkursie Man Booker International Prize. Wyróżnienie przyniosła jej książka "Bieguni".

Foto. olgatokarczuk.Facebook

Polka znalazła się w gronie trzynastu nominowanych pisarzy. Następnie wybrano czołówkę finalistów, w której również nie zabrakło Olgi Tokarczuk. Informację o tym, iż pisarka ma szansę na zdobycie nagrody krążyły w mediach od kilku miesięcy. Ostateczne zwycięstwo ogłoszona na gali w Londynie.

Książka, która wybiła polską pisarkę na szczyt wzbudzała z początku wiele kontrowersji. Uważano, że jest ona „dowodem głębokiego kryzysu pisarstwa”. Z czasem zaczęła jednak zdobywać coraz to więcej wyróżnień, m.in. nagrodę Nike. W końcu dostrzeżono ją także na arenie międzynarodowej.

Olga Tokarczuk zadebiutowała dzięki książce „Podróż ludzi księgi” w 1993 roku. Ma na swoi koncie wiele znakomitych powieści. Wydana w 1998 roku książka „Dom dzienny, dom nocny” zwyciężyła w konkursie o Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta. To na podstawie jej powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, Agnieszka Holland nakręciła film „Pokot”.