Jesienne dekoracje – jak ozdobić salon?

Chcąc poczuć zmiany pór roku często zmieniamy ozdoby znajdujące się w naszych salonach. Na jakie dekoracje warto zwrócić uwagę jesienią?

jesienne dekoracje
Jesienne dekoracje – jak ozdobić salon. Foto Yan Krukov/Pexels

Temperatury za oknem są coraz niższe, wszystko wskazuje na to, że lato powoli nas opuszcza. W takim okresie wiele z nas planuje zmiany w aranżacji salonu na nieco bardziej odpowiadającą pogodzie. Na jakie jesienne dekoracje warto postawić?

Kolory jesieni

Klasycznymi i uniwersalnymi barwami dominującymi o tej porze roku są stonowane beże i ciepłe brązy. Jednak eksperci przekonują, że w tym sezonie warto postawić na intensywne kolory. Tej jesieni królować będą również barwy: koniakowy, burgundowy, musztardowy, pomarańczowy i czekoladowy!

Jesienne dekoracje: wygodne poduszki

Jesienią dni są coraz krótsze, a wieczory chłodniejsze. Część z nas po zachodzie słońca decyduje się na odpoczynek z książką i dobrą, ciepłą herbatą. Podstawą udanego relaksu jest odpowiednie przygotowanie miejsca spoczynku, dlatego warto postawić na wygodne poduszki dekoracyjne. Te dodatki są w pewnym sensie uniwersalne, ponieważ możemy zmieniać poszewki w zależności od pory roku i potrzeb naszej aranżacji. Jesienią postawmy na jeden, intensywny kolor, kontrastujący z sofą.

Dekoracje na jesień: lampiony

Mamy już ciepłą herbatę, książkę i wygodne poduszki – czego możemy chcieć więcej? By bardziej zanurzyć się w jesienny nastrój postawmy w salonie lampiony lub świeczki o ulubionym zapachu. Warto zwrócić uwagę na te pachnące cynamonem, jabłkiem, wanilią lub karmelem, zazwyczaj kojarzące się właśnie z jesienią.

Ozdoby do salonu: suche bukiety

Odrobinę lata możemy zachować dzięki suchym kwiatom i trawom. Możemy je wykonać samodzielnie z zebranych w ogrodzie roślin lub kupić je w kwiaciarni. Wielką popularność na Instagramie zdobywa trawa pampasowa, która doskonale sprawdza się zarówno w minimalistycznych aranżacjach, jak i sporych kompozycjach. Bukiety włóżmy do wazonu, który postawimy na stoliku kawowym lub komodzie. Taka dekoracja świetnie ociepli pomieszczenie.

Jesienne dekoracje: ozdoby DIY

Jeżeli lubimy różnego rodzaju rękodzieło, postawmy na dekoracje wykonane samodzielnie. Możemy zrobić girlandy, zarówno papierowe jak i takie ze związanych ze sobą liści, żołędzi, szyszek czy patyczków. Takie dekoracje świetnie prezentują się nad oknem lub przyczepione do szafki z książkami. Inną propozycją będzie stroik z darów lasu – wystarczy wrzucić do wazonu lub innego przezroczystego flakonu kilka elementów kojarzących się z jesienią. Ta ozdoba z pewnością wprowadzi do wnętrza przytulny nastrój, gdy postawimy ją na stole lub komodzie.

Justyna Grochowska