Joe Exotic zostanie ponownie skazany

"Król tygrysów" najprawdopodobniej spędzi w więzieniu krócej, niż przypuszczano. Wszystkiemu winna pomyłka?

Joe Exotic skazany
Joe Exotic zostanie ponownie skazany. Foto Instagram @joe_exotic

Joe Exotic skazany został w 2019 roku. Wyrok wydano kilka miesięcy przed premierą niezwykle popularnego serialu Netflixa, „Król tygrysów”. Siedmioodcinkowy dokument przyniósł mężczyźnie światową sławę. Ta jednak na niewiele się zdała w świetle prawa. Teraz jednak okazuje się, że Joe Exotic, a właściwie Joseph Allen Maldonado-Passage, jak brzmi prawdziwe nazwisko hodowcy, może wyjść zza kratek wcześniej, niż oczekiwano. Przez sędziowską pomyłkę adwokatowi byłego właściciela ogrodu zoologicznego udało się uzyskać ponowne przesłuchanie, które wyznaczono na 28 stycznia.

Król tygrysów

Tytułowy bohater „Króla tygrysów” przez dwie dekady prowadził w stanie Oklahoma zoo „Greater Wynnewood Exotic Animal Park”. Tworzył w nim także własny internetowy program rozrywkowy, dzięki czemu stał się rozpoznawalną twarzą wśród lokalnej społeczności. Jednak jego działalność z dużymi kotami nie wszystkim przypadła do gustu. Jego największym sporem był ten z aktywistką Carole Baskin, o czym mogli przekonać się subskrybenci Netflixa. Niezgoda między nimi była na tyle poważna, że Exotic dwa razy zlecił morderstwo działaczki. Nie są to jednak jedyne zarzuty, które mu przedstawiono.

Jeo Exotic skazany

Mężczyzna trafił przed sąd w 2019 roku. Poza dwoma zarzutami zlecenia morderstwa, Joe Exotic musiał stawić czoła oskarżeniom o wykorzystywanie zwierząt. Ostatecznie skazany został za 17 przestępstw związanych z jego działalnością z dzikimi kotami oraz za podwójne wynajęcie zabójcy na zlecenie. Sąd nałożył na niego karę 22 lat więzienia. Możliwe jednak, że wyrok ten zostanie skrócony.

Zmiana wyroku?

Przy podejmowaniu decyzji o długości kary dla Joseph’a Allen’a Maldonado-Passage’a, sąd brał pod uwagę podwójne zlecenie zabójstwa jako dwa oddzielne przypadki. Po odwołaniu prawników skazanego sąd wyższej instancji uznał, iż nie powinny być one rozpatrywane osobno, gdyż celem obu zleceń była Baskin. W wyniku tego możliwe jest, że zamiast 22 lat, Joe Exotic spędzi w więzieniu nieco krócej, bo 17 lat i 6 miesięcy. Decyzja ma zapaść na posiedzeniu 28 stycznia.