Kamerka internetowa – 6 wskazówek jak ją wybrać

Nauka i praca zdalna oraz spotkania towarzyskie online stały się naszą codziennością. Nie sposób czynnie uczestniczyć w tych zajęciach bez kamerki internetowej. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego sprzętu?

kamerka internetowa
Kamerka internetowa – 6 wskazówek jak ją wybrać

Jeszcze niedawno konieczność posiadania kamerki internetowej charakteryzowała jedynie hobbystycznych lub zawodowych streamerów online. Dziś znajdują się niemal w każdym domu, gdyż bez spotkań poprzez takie aplikacje jak Zoom, Microsoft Teams czy Skype trudno ogarnąć służbowe obowiązki. Przydają się również do kontaktu z rodziną i przyjaciółmi bez narażania się na zdrowotne ryzyko w epoce pandemii. Czym się kierować w wyborze kamerki internetowej?

Ostrość obrazu kamerki

To jedna z ważniejszych kwestii. Najlepiej zdecydować się na oferowaną rozdzielczość na poziomie co najmniej HD (1280 × 720). Dzięki temu będziemy widzieć naszych rozmówców wyraźnie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem okaże się wybór sprzętu, obsługującego rozdzielczość Full HD (1920 × 1080). Ważnymi elementami są również format obrazu (najwygodniejszy to 16:9) i liczba klatek na sekundę – im wyższa, tym lepsza, ponieważ treści wyświetlane będą płynniej. Warto też zwrócić uwagę na opcję autofokus – gwarantuje ona uzyskanie ostrej wizji, nawet podczas ruchu. Dodatkowym udogodnieniem będzie możliwość obracania kamerki, najlepiej w zakresie 360 stopni.

Jakość połączenia audio

Ważne jest, by kamerka internetowa dysponowała zintegrowanym mikrofonem – najlepiej w wersji stereo tak jak ma model Hama C-600 Pro. Wpłynie to zbawiennie na jakość dźwięku, a transmisja mowy powinna być w pełni zrozumiała. Dzięki temu unikniemy jakichkolwiek niedomówień przez problemy techniczne.

Regulacja oświetlenia

Podświetlenie lampkami LED sprawia, że kamerka dostosuje się do warunków oświetleniowych otoczenia. Możemy więc wziąć udział w wideokonferencji nawet po ciemku, dzięki czemu możemy ukryć bałagan za naszymi plecami.

Ochrona przed atakiem szpiegowskim

Istnieje ryzyko włamania do wyłączonej kamerki internetowej i podglądania nas przez hakerów. Z tym problemem możemy poradzić sobie za pomocą osłony, jak  w modelu w  Hama HD Spy Protect. Soczewkę kamery można zasłonić klapką jednym szybkim ruchem i w ten sposób odciąć nieproszonemu podglądaczowi wstęp do naszej prywatności.

Rodzaj połączenia z komputerem

Najczęściej spotykamy kamerki podłączone do komputera przy użycia złącza USB. Warto wtedy zwrócić uwagę na odpowiednią długość kabla (np. 1,5 m). Istnieją też wersje które komunikują się z laptopem lub PC-tem poprzez wejście HDMI, a także bezprzewodowe – mogące się pochwalić modułami Bluetooth lub WiFi.

Montaż kamerki internetowej

Ostatnim istotnym zagadnieniem jest sposób mocowania sprzętu do pokrywy laptopa lub obudowy monitora w komputerze stacjonarnym. Należy dążyć do jak największej stabilności. Jedną z najpowszechniejszych metod jest wykorzystanie wbudowanej podstawki i położenie kamerki na płaskiej powierzchni. Drugim sposobem jest zainstalowanie jej na monitorze za pomocą specjalnego klipsa. Ciekawym rozwiązaniem jest również obecność gwintu 1/4″, co umożliwia zamontowanie kamery na wszystkich standardowych statywach.