Keratynowe prostowanie włosów – o czym warto wiedzieć?

Keratynowe prostowanie włosów nie jest już żadną nowością, jednak czy wiedziałaś, że wyprostowanie pasm jest jedynie efektem ubocznym? Czy zabieg jest bezpieczny dla wszystkich rodzajów włosów?

Keratynowe prostowanie włosów – o czym warto wiedzieć? FotoPolina Tankilevitch/Pexels

Keratynowe prostowanie włosów staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Przed podjęciem decyzji o wizycie u fryzjera zorientuj się, czy jest to zabieg dla ciebie. Na czym polega i kto nie powinien się mu poddawać?

Na czym polega keratynowe prostowanie włosów

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, polegający na maksymalnym odżywieniu oraz odbudowaniu pasm. We włosy dosłownie wprasowuje się keratynę, czyli ich naturalny budulec. Najpierw nakłada się specjalny preparat, a następnie prostuje pasmo po paśmie przy użyciu wysokiej temperatury – 230°C. Keratyna i odżywcze substancje wnikają głęboko w strukturę włosa, którego łuski otwierają się pod wpływem ciepła. Dzięki temu włosy są odżywione i wygładzone. Natomiast ich wyprostowanie jest jedynie efektem ubocznym, który z czasem słabnie.

Czy keratynowe prostowanie włosów jest dla każdego?

Zabieg keratynowego prostowania włosów został wymyślony dla gęstych, ale puszących się włosów Brazylijek, stąd druga nazwa brazylijskie prostowanie włosów. Nie polecamy go, jeśli masz bardzo zniszczone, połamane, kruszące się pasma, a dodatkowo rozjaśniałaś wcześniej włosy.  W takim przypadku mogłyby one ulec jeszcze większemu zniszczeniu. Efekt zabiegu osłabia chlorowana woda, dlatego jeśli często chodzisz na basen, keratynowe prostowanie włosów nie jest dla ciebie. Tak samo wygląda sytuacja, gdy nie masz wyrobionego nawyku codziennego dbania i pielęgnowania pasm.

Keratynowe prostowanie włosów – o czym warto wiedzieć? Foto Instagram @beauty_keratin_by_veronica

Jak dbać o włosy po zabiegu?

Przede wszystkim przez dwa dni po keratynowym prostowaniu włosów nie należy ich myć, by nie wypłukać cennej keratyny. Dlatego lepiej nie planuj w tym czasie wyjścia na miasto, gdyż twoja fryzura będzie wyglądała na nieświeżą. Dodatkowo, gdy na zewnątrz panuje wysoka wilgotność lub pada deszcz wychodzenie jest szczególnie niewskazane. Najważniejsze, by przez następne miesiące po zabiegu regularnie stosować preparaty zawierające keratynę, jednak nie należy też z nimi przesadzać. Poza tym, najlepiej unikać szamponów i odżywek zawierających silikony, SLS-y, sól czy alkohol.

Keratynowe prostowanie włosów w domu

Cena keratynowego prostowania włosów w salonie fryzjerskim jest dość wysoka, dlatego wiele kobiet decyduje się przeprowadzić ten zabieg we własnym domu. Oczywiście efekt nie będzie tak idealny jak po wizycie u profesjonalisty, jednak chcąc okiełznać włosy przed ważnym wyjściem możemy zrobić to same. Potrzebne będą do tego m.in. szampon oczyszczający, preparat z keratyną i odżywka oraz oczywiście prostownica, nagrzewająca się do 230°C. Ważne, by stosować się do wszystkim zaleceń producenta, nie chcemy przecież ryzykować zniszczenia włosów.

Katarzyna Grabowska