Kiedy mężczyzna decyduje się oświadczyć?

Przeważnie to kobiety szybciej dojrzewają do małżeństwa. Daje nam ono poczucie bezpieczeństwa i trwałości związku. A jak podchodzą do tego mężczyźni?

Kiedy mężczyzna decyduje się oświadczyć? Foto: instagram.com/eidelprecious

Co takiego musi się zdarzyć w życiu mężczyzny, aby podjął decyzję o małżeństwie? I czego naprawdę szuka w kobiecie, która ma zostać jego żoną?

Zadaliśmy kilka pytań zaręczonym mężczyznom z naszego otoczenia. Różni ich wszystko: wiek, branże, charaktery i doświadczenia. Pierwszy wniosek z naszego badana nasuwa się błyskawicznie: młodzi mężczyźni podchodzą dziś do małżeństwa znacznie bardziej pragmatycznie niż ich ojcowie, kierujący się częściej emocjami.

Dla dwudziestoparolatków ważnym czynnikiem jest bezpieczeństwo finansowe: to, czy są w stanie zapewnić sobie i małżonkowi stabilne życie, czy stać ich na „swoje” mieszkanie, czy będą sobie w stanie pozwolić na założenie rodziny.

Pierwszy raz pomyślałem o tym po dwóch latach związku. Myślę, że istotne jest żeby robić to gdy już ma się stała pracę i w miarę poukładane życie, jakiś plan na przyszłość, bo w gruncie rzeczy sam pierścionek nic zmienia. Ważne jest żeby partnerka traktowała Cię poważnie i wiedziała, że Ty też poważnie podchodzisz do związku. Więc myślę, że faceci decydują się na to żeby pokazać, że nam zależy. A tak poza tym jest to po prostu romantyczne i bardzo satysfakcjonujące – mówi Mateusz (27), który ze swoją partnerką jest już pięć lat.

Kiedy mężczyzna decyduje się oświadczyć? Foto: instagram.com/kensingtonroyal

Stała praca, stabilne zarobki, zdolność kredytowa… Ale co pomaga mężczyźnie podjąć decyzję o zaręczynach od strony emocjonalnej? Jakie cechy charakteru sprawiają, że widzi w partnerce swoją przyszłą żonę?

W swojej narzeczonej bardzo cenię fakt, że potrafi się dostosować do każdej sytuacji – jest ciepła i opiekuńcza kiedy potrzeba, czasem chłodna i wyrachowana, a czasem romantyczna i namiętna. Bardzo doceniam także jej poczucie humoru na podobnym do mojego poziomie oraz fakt, że razem łatwo zażegnujemy każdy konflikt. – mówi Aleksander (23), zaręczony od sześciu miesięcy, w związku od półtora roku.

Jednak nie tylko zalety są dla mężczyzn istotne. To także podejście do irytujących nawyków i wad, których w żadnym związku nie da się uniknąć.

W stu procentach trzeba akceptować wady i dziwactwa drugiej osoby. Jak śmiesznym by było zrywać zaręczyny, bo nie wytrzymało się jak partner po raz n-ty siorbie przy jedzeniu rosołu albo gubi kluczyki od samochodu? – mówi Filip (25), obecnie niezwiązany – Dobrze byłoby być pewnym planów i koncepcji na życie drugiej osoby. To znaczy, jeśli ja planuję spędzić najbliższe dziesięć lat pracując w biurze w Polsce, a wybranka serca chce sklasyfikować siedemset sześćdziesiąt trzy rodzaje żuków w Nizinie Kongo to… No, można wtedy wierzyć, że miłość pokona wszystko, ale… Ale czy na pewno niezbędny jest ten pierścionek?

Kiedy mężczyzna decyduje się oświadczyć? Foto: instagram.com/dodaqueen

Wielu mężczyzn jednak nadal decyduje się na ślub wyłącznie w celu uszczęśliwienia swojej partnerki. Sami często podkreślają, że sformalizowanie związku nie robi dla nich wielkiej różnicy.

Często nie chodzi o brak odpowiedniej partnerki, ale brak motywacji. Po co, dlaczego? Ślub naprawdę niewiele zmienia, a różne kwestie prawne można załatwić bez tego zamieszania. Ze swoją partnerką mieszkam od kilku lat, jest kobietą moich marzeń, wiem, że będziemy ze sobą do końca życia, ale to ona podjęła temat naszego ślubu. Potrzebowałem czasu, wiele analizowałem, ale w końcu uznałem, że skoro jest to dla niej tak ważne, chciałbym ją po prostu uszczęśliwić – mówi Kamil (31).