Kiedy trzeba płacić VAT w Rumunii?

Odprowadzenie podatku VAT to obowiązek każdego przedsiębiorcy zajmującego się sprzedażą towarów – zarówno na rynku danego kraju, jak i w zakresie handlu międzynarodowego.

VAT w Rumuni

Obowiązek rejestracji VAT w Rumuni pojawia się po przekroczeniu progu dochodowego. W takiej sytuacji każdy przedsiębiorca musi zarejestrować się jako podatnik i odprowadzić do organów podatkowych odpowiednią daninę.

VAT w Rumuni – jakie są wymagane dokumenty do rejestracji?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność handlową na terenie Rumuni są zobowiązani do tego, aby odprowadzać należny podatek VAT. Dokumenty wymagane przez rumuńską administrację podatkową ANAF to:

  • poprawnie uzupełniony wniosek o rejestrację firmy jako płatnika VAT,
  • wyciągi z rejestrów handlowych,
  • kopie dokumentów, które potwierdzają siedzibę działalności,
  • aktualny dokument tożsamości.

Urząd na podstawie przesłanych dokumentów dokładnie zweryfikuje poprawność danych i dokona rejestracji przedsiębiorstwa na VAT w Rumuni. Władze podatkowe dokładnie sprawdzają, w jaki sposób prowadzona jest działalność gospodarcza, a także jaką stawką podatku VAT będzie obciążony właściciel firmy.

Jakie są stawki podatku VAT w Rumuni?

Podatek VAT w Rumuni obowiązuje już od 1993 roku. Główna stawka podatku wynosi 19% i dotyczy największego sektora powiązanego z handlem i usługami. Pozostałe progi podatkowe to:

  • 0% – dotyczy wewnątrzwspólnotowego i międzynarodowego transportu pasażerskiego,
  • 5% – handel książkami, czasopismami oraz biletami do parków rozrywki,
  • 9% – sprzedaż artykułów spożywczych, działalność restauracji oraz sprzedaż artykułów farmaceutycznych.

Po nadaniu numeru VAT dla płatnika składek będziesz zobowiązany do wystawiania faktur zgodnie z rumuńskimi przepisami podatkowymi. Co więcej, prowadzenie pełnej ewidencji oraz ksiąg firmowych jest wymagane prawnie przez 10 lat. Deklaracje podatkowe przedsiębiorcy składają raz na kwartał lub miesięcznie.

Szukasz pomocy w zakresie rozliczania podatku VAT i prowadzenia ksiąg firmowych? Możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia biura podatkowego. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie taxology.co/pl.

Kiedy konieczna jest rejestracja VAT w Rumuni?

Jest kilka sytuacji, w których rejestracja podatku VAT w Rumuni okazuje się niezbędna. Obowiązek podatkowy powstaje w przypadku:

  • sprowadzania towarów do UE w ramach importu z Rumuni,
  • wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów lub zakup z innego kraju UE,
  • zakup i magazynowanie towarów w Rumuni, np. w ramach FBA Amazon,
  • sprzedaż przez internet z obrotem większym niż 10 000 euro.

Jeśli jedna z powyższych przesłanek jest spełniona, przedsiębiorca ma obowiązek rejestracji i odprowadzenia należnego podatku VAT do rumuńskiego urzędu skarbowego.

Rumuński VAT a zagraniczne firmy – co warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że przepisy podatkowe w Rumuni obejmują też przedsiębiorców sprzedających towary konsumentom tego kraju, które pochodzą z zagranicy. Rejestracja firmy jako podatnika VAT jest konieczna, kiedy zostanie przekroczony próg sprzedaży. Ten aktualnie wynosi 10 000 euro.

Dokładne procedury związane z odprowadzaniem i rejestracją podatku VAT w Rumuni są wskazane w Kodeksie Podatkowym wraz ze zmianami wprowadzonymi ustawowo. Czas potrzebny na dopełnienie formalności i zarejestrowanie spółki to maksymalnie 2-3 dni robocze.

Artykuł partnera