Kłopoty z zazdrosnym psem. Jak poradzić sobie z zaborczym zwierzakiem?

Miłość psa do człowieka bywa wielka. Czasem jednak jego przywiązanie może stanowić problem. Co robić, gdy pupil staje się zaborczy?

Kłopoty z zazdrosnym psem. Jak poradzić sobie z zaborczym zwierzakiem?

O zazdrości najczęściej mówi się w kontekście ludzi, ale nie tylko nas ona dotyczy. Psy także mogą ją odczuwać i wcale nie jest to taki rzadki kłopot. Wielu właścicieli czworonogów zauważa, że ich pupil złości się z powodu obecności innego domownika czy drugiego zwierzaka. Czasami rywalizacja przybiera naprawdę nieoczekiwane rozmiary. Wszystko dlatego, że pies, który jest zazdrosny o swojego pana lub panią, czuje się zagrożony, co w pewnym momencie może poskutkować nawet agresją wobec konkurenta. Każdy właściciel czworonoga powinien wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji.

Zachowanie zaborczego psa

W momencie, gdy nasz pupil zaczyna być zazdrosny, nietrudno zauważyć, że coś jest nie tak. Ważne, by odpowiednio odczytać sygnały, które daje nam zwierzak. Zwykle zazdrość objawia się markotnym nastrojem psa, często warczeniem, szczekaniem lub piszczeniem pozornie bez powodu. W ten sposób czworonóg próbuje zwrócić na siebie uwagę właściciela.
Zaborczy pupil będzie starał się odciągnąć swojego pana lub panią od rywala. Wciskanie się pomiędzy człowieka a konkurenta to zachowanie, które powinno dać nam sygnał, że pies ma kłopoty z zazdrością. Na te oznaki należy reagować szybko, jeśli nie chcemy, by nasz zwierzak zaczął zachowywać się agresywnie.

Zazdrość o dziecko

Aby mieć pewność, że pies zaakceptuje bliską osobę właściciela, powinno się od samego początku oswajać pupila ze wszystkim, co nowe. W przypadku gdy w domu pojawia się maluch, warto najpierw zapoznać psiaka z zapachem przyszłego domownika – dać mu do powąchania kocyk, w który owinięte było niemowlę w szpitalu. Kiedy szkrab pojawi się już w mieszkaniu, rodzice prawdopodobnie skupią całą uwagę na nim, ale nie wolno zapominać o tym, że i pies potrzebuje atencji. Jeśli do tej pory poświęcaliśmy czworonogowi dużo czasu i wychodziliśmy na długie spacery, nie powinniśmy gwałtownie tego zmieniać. Wiedząc, że za parę miesięcy pojawi się na świecie nowy domownik, którym trzeba się zająć, można stopniowo przyzwyczajać pupila do tego, że będziemy rzadziej się z nim bawić. Nie oznacza to jednak, by całkowicie przestać się interesować psem. Karmienie go i wyprowadzanie nie wystarczy. Zwierzak musi czuć, że jest pełnoprawnym domownikiem. Inaczej tak czy siak zacznie obwiniać dziecko o utratę więzi z właścicielem i stanie się zaborczy.

Zazdrość o partnera

Kiedy w życiu człowieka pojawia się ukochana osoba, cały świat przestaje się liczyć. Wspólne spotkania mogą się jednak zamienić w horror, jeśli pies nie zaakceptuje naszej drugiej połówki. Jeśli nie chcemy, by zwierzak stał się zazdrosny, musimy go oswoić z partnerem i to na samym początku tej relacji.
Warto zapoznać czworonoga z ukochaną osobą na gruncie neutralnym. Wtedy pies nie będzie miał wrażenia, że nowa osoba wkracza na ”jego teren”. Wraz z drugą połówką wybierzmy się na spacer z pupilem, podczas którego partner powinien postarać się zaskarbić sympatię zwierzaka. Wspólna zabawa, aportowanie albo chociaż częste głaskanie może w tym pomóc.
Dobrym pomysłem jest także zbudowanie u psa pozytywnych skojarzeń związanych z naszą ukochaną osobą. Odwiedziny partnera mogą oznaczać dla pupila przykładowo dostanie ulubionego smakołyka. Gdy zwierzak zapamięta ten schemat, zawsze będzie cieszył się z wizyty naszej drugiej połówki.

Zazdrość o drugiego zwierzaka

Jeśli do tej pory pies był jedynym zwierzęciem w domu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie miał problem z zaakceptowaniem kolejnego czworonoga na ”swoim terytorium”. By uniknąć problemów, powinniśmy pamiętać, by jednego i drugiego pupila traktować na równi. Najgorsze, co możemy zrobić, to zacząć faworyzować nowego zwierzaka. Poza tym nie zapominajmy, że nasz pies rezydent jest przyzwyczajony do pewnych zachowań oraz zasad panujących w domu. Wraz z pojawieniem się kolejnego czworonoga nie należy zmieniać reguł albo, co gorsza, znosić ich tylko dla nowego pupila. Zwierzaki muszą czuć, że są traktowane tak samo, darzone taką samą miłością i zainteresowaniem. Tylko w ten sposób sprawimy, że będą mogły żyć ze sobą w pełnej zgodzie.

EP