Kobiety też chorują na bezdech senny! Dowiedz się więcej!

Kobiety też chorują na bezdech senny. Dowiedz się jak rozpoznać objawy i jaką podjąć terapię

freeimages
Foto. Freeimages

W grupie pacjentów ze zdiagnozowanym obturacyjnym bezdechem sennym (OBS), schorzeniem mogącym zagrażać zdrowiu a nawet życiu, kobiety stanowią 30% przypadków (dane NFZ). Istotne jest, iż OBS inaczej przebiega u Pań niż u Panów, daje inne objawy, a także wymaga innej terapii. Ze względu na skalę tego zjawiska oraz konieczność dostosowania terapii do uwarunkowań fizjologicznych Pań, firma ResMed, światowy ekspert w zakresie innowacyjnych terapii zaburzeń oddychania, wprowadza na rynek system AirSense 10 AutoSet for Her. Jest to pierwsze kompleksowe rozwiązanie terapeutyczne dostosowane do potrzeb kobiet cierpiących na OBS.

Różnice fizjologiczne w budowie kobiet i mężczyzn wpływają na odmienny przebieg wielu chorób. Co więcej, objawy tych samych schorzeń także często są uzależnione od naszej płci.
Nie bez znaczenia są również podłoże genetyczne zaburzeń, metabolizm
i gospodarka hormonalna u każdej z płci. Różnice te mogą utrudnić diagnostykę i wydłużyć proces leczenia pacjenta.

Obturacyjny bezdech senny u kobiet

Zaburzenia snu mogą przebiegać odmiennie, zależnie od płci. Na kobiecy sen wpływ mogą mieć choroby somatyczne, stres, styl życia i w znacznej mierze wahania hormonów. Jeśli od dłuższego czasu źle sypiasz, wstajesz z bólem głowy, odczuwasz chroniczne zmęczenie, senność w ciągu dnia – możesz cierpieć na obturacyjny bezdech senny. Ryzyko wystąpienia OBS u kobiet wzrasta w okresie ciąży i po menopauzie. Panie cierpiące na OBS zazwyczaj zasypiają dłużej niż Panowie, bezdech lub spłycony oddech występują u nich z mniejszą częstotliwością, a epizody są krótsze. OBS – mimo pozornie łagodniejszych objawów – powoduje u Pań niedotlenienie całego organizmu i wiąże się m.in. z wysokim ciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu i zawałem serca, udarami mózgu, zastoinową niewydolnością serca, insulinoodpornością, nietolerancją glukozy, a w konsekwencji może grozić nagłą śmiercią. Z tego względu niezwykle ważne są zwiększanie świadomości schorzenia oraz leczenie dostosowane do płci, uwzględniające istotne różnice fizjologiczne OBS u kobiet i u mężczyzn.

Terapia dostosowana do potrzeb kobiet

Firma ResMed – światowy ekspert w zakresie innowacyjnych terapii zaburzeń oddychania –wprowadza na rynek system AirSense 10 AutoSet for Her – jedyne urządzenie zatwierdzone przez amerykańską Agencję Żywności i Leków do stosowania przez kobiety ze zdiagnozowanym OBS. Aparat, z funkcją automatycznego dostosowania ciśnienia powietrza, działa w oparciu o unikalny i specjalnie zaprojektowany algorytm AutoSet™, który uwzględnia specyficzne cechy bezdechu sennego u kobiet. Algorytm ten znacznie szybciej wykrywa ograniczenia przepływu powietrza i natychmiast dostosowuje ciśnienie terapeutyczne w sposób stały i komfortowy, minimalizując zakłócenia snu przez całą noc. Uzupełnieniem systemu są specjalnie zaprojektowane maski AirFit dostępne w wersji: poduszeczkowej, nosowej i pełnotwarzowej, dostosowane do potrzeb kobiet. Urządzenie AirSense AutoSet for Her posiada też funkcję raportowania wybudzeń związanych z wysiłkiem oddechowym. Wszystkie dane są rejestrowane, przechowywane i dostępne dla lekarza oraz pacjentki w działającym w chmurze systemie AirView.

Szczegółowe informacje, jak diagnozować obturacyjny bezdech senny, a także lista pracowni snu dostępne są na stronie: www.ZdrowySen.info.