Koniberki. Weronika Szelęgiewicz

Wybierając dziecku książkę na dobranoc, często sięgamy po własne wspomnienia. Mamy w głowie krótkie bajki, opowieści, legendy oraz wspaniałe baśnie. I chyba te ostatnie są tym, do czego dzieci wracają najchętniej. Czy do tego panteonu sprawdzonych treści dołączą „Koniberki” autorstwa Weroniki Szelęgiewicz?

Koniberki. Weronika Szelęgiewicz
Koniberki. Weronika Szelęgiewicz

Weronika Szelęgiewicz co wieczór opowiadała swojemu synowi wymyśloną przez siebie bajkę, która z każdym dniem obrastała w nowe wątki i bohaterów. Takie były początki koniberkowej brygady. Dziś, spisane i ozdobione pięknymi ilustracjami Anny Gensler mogą cieszyć inne dzieci.

Koniberki  nie mają jednego bohatera. Jest ich wielu, a każdy inny. Różnią się ubarwieniem, wszak to postacie bajkowe, i przede wszystkim charakterem –zupełnie jak dzieci. Jest odpowiedzialny Rubinek, lekko próżna Filipinka, nieznośny Węgielek oraz inni bohaterowie, którzy tworzą społeczność opartą na zaufaniu, przyjaźni i rodzinnych więzach. Jak to w baśni bywa, są też groźne stwory czyli np. pająki – odwieczny wróg koniberków. To, co istotne w tej opowieści, to sprawczość. Autorka wyraźnie pokazuje rozwiązania życiowych sytuacji, które znamy z własnego doświadczenia. Co więcej, wskazuje przyczyny kłopotów. Dzieci mimochodem rozpoznają mechanizmy postępowań i skutki podejmowanych decyzji. W sposób subtelny uczą się życia.

Koniberki wypełniają lukę, jaka powstała w literaturze dziecięcej zdominowanej przez detektywów, szpiegów, strachy i wszelakie formy sensacji. Pokazują życie w sposób dla dziecka łatwo przyswajalny, pozwalający mu się w nim odnaleźć i z nim identyfikować. To powrót do wielowątkowej prozy i dobrej opowieści.

Pierwsi recenzenci o Koniberkach:

„Jest tu wszystko to, co tworzy, a przynajmniej powinno tworzyć świat dziecka.” Urszula Gurba, filolog włoski, nauczyciel, mama Basi, Ani i Martynki.

Przygody koniberków uczą rozumienia takich pojęć jak przyjaźń, lojalność, miłość, poświęcenie, odpowiedzialność. (…) Dziecko łatwo może identyfikować się z koniberkami ze względu na bogatą gamę charakterów i zachowań. (…) Należy podkreślić szczególny i rzadki walor książki Weroniki Szelęgiewicz – podawanie uzasadnień i motywacji. (…) To uroda tekstu sprawia przede wszystkim, że dziecko wchłania tekst wraz z jego przesłaniem, a „Koniberki” są niewątpliwie dobrą literaturą.” dr Irena Trzcieniecka-Schneider, dydaktyk filozofii i logiki, wykładowca (fragment obszernej recenzji).
„Od kiedy przeczytaliśmy tę książkę, już zawsze będziemy rozglądać się na łące w poszukiwaniu ukrytych wśród traw i kwiatów małych drzwiczek do zimowych mieszkań koniberków.” Strefa Psotnika

O autorce:

Weronika Szelęgiewicz od dziecka nie rozstawała się z książką. Pochodzi z Kłodzka. Te piękne tereny, nasycone wielorakimi śladami historycznymi oraz wspaniałą przyrodą
ukształtowały nie tylko jej  uwielbienie do baśni, ale także do kryminału i powieści sensacyjnej. Już w szkole podstawowej postanowiła, że będzie pisarką dla dzieci. Jako wzorowa uczennica i absolwentka wydziału polonistyki UJ, która łatwo się nie poddaje, powieścią Koniberki przekuła swoje marzenie w czyn.

O książce:

Autor: Weronika Szelęgiewicz
Ilustracje: Anna Gensler
Wiek: 4+
Format: 235 x 165 mm
Oprawa: twarda
Cena detaliczna: 38,90 zł