Koniec lata, koniec alergii? Niekoniecznie! Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

Alergia kocha wiosnę i lato, ale nie zapomina też o jesieni. Nie wszyscy wiemy, że w pierwszych tygodniach roku szkolnego utrzymuje się jeszcze w powietrzu wysokie stężenie niektórych zarodników grzybów, wywołujących reakcje alergiczne. Ponieważ akurat wtedy nadchodzi również sezon przeziębieniowy, czasami trudno odróżnić objawy grypy od symptomów alergii, takich jak katar, kichanie czy poczucie ogólnego „rozbicia”. Co za tym idzie, łatwo też o zastosowanie nieodpowiedniego leczenia, które nie przyniesie spodziewanych efektów.

Koniec lata, koniec alergii? Niekoniecznie! Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

We wrześniu, październiku, a nawet w listopadzie żniwo zbierają alergie na różnego rodzaju pleśnie, w tym zarodniki grzybów z gatunku Cladosporium i Alternaria alternata. Chociaż pojawiają się w powietrzu wczesną wiosną, szczytowe stężenia osiągają właśnie późnym latem i jesienią, nawet 100-1000-krotnie przekraczające stężenie ziaren pyłków roślin.

Jak alergicy zapewne wiedzą, uczulenie jest nie tylko uciążliwe ze względu na gorsze samopoczucie fizyczne, ale też z powodu zaburzeń funkcji psychomotorycznych. Z badań wynika, że katar alergiczny pogarsza wydajność w pracy i szkole, powoduje zaburzenia snu, problemy z koncentracją, uczucie zmęczenia, a nawet może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych (np. złość i agresja).

Dlaczego alergia tak męczy?

Grzyby z rodzaju Alternaria i Cladosporium są najważniejszym źródłem alergenów pleśniowych. Zarodniki grzybów swą liczebnością znacznie przewyższają liczbę ziaren pyłku obecnego w powietrzu, są jednak od nich mniejsze. Można sobie wyobrazić, jak mikroskopijna jest ich wielkość, jeżeli objętość ziarna pyłku traw jest równa objętości około 200 zarodników z gatunku Cladosporium herbarum.

Zarodniki grzybów przedostające się wraz z wdychanym powietrzem do górnych dróg oddechowych mogą odpowiadać za rozwój zapalenia alergicznego obejmującego zarówno górne, jak i dolne drogi oddechowe. Częste kichanie, katar, zapalenie spojówek, symptomy astmy (napady duszności, świszczącego oddechu) to objawy alergii na grzyby pleśniowe.

Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

Jesienna aura, zmiany pogody, deszcz i nagłe spadki temperatur sprzyjają przeziębieniom. Dlatego też często trudno o skojarzenie określonych objawów z czymś innym niż czasowa niedyspozycja z powodu wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Musimy jednak wiedzieć, że chociaż symptomy mogą być podobne, podłoże obu tych chorób jest zupełnie różne i dlatego też wymagają zastosowania innego leczenia. Jedną z podstawowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę to czas występowania objawów. Jeżeli pojawiają się one sezonowo, zwykle o tej samej porze roku i po jakimś czasie przestają dokuczać, zapewne mamy do czynienia z alergią sezonową.

Test: Czy to alergia, czy przeziębienie?

ObjawPrzeziębienieAlergia
KaszelZazwyczajCzasami
Ogólne bóleCzasamiNigdy
ZmęczenieCzasamiCzasami
Swędzenie oczuRzadkoZazwyczaj
KichanieZazwyczajZazwyczaj
Ból gardłaZazwyczajCzasami
KatarZazwyczajZazwyczaj
Zatkany nosZazwyczajZazwyczaj
GorączkaRzadkoNigdy

Zapanuj nad alergią

Wiadomo, że alergenów najlepiej unikać. Ale czy jest to możliwe, gdy unoszą się w powietrzu i nie są widoczne gołym okiem? Dlatego, aby złagodzić objawy alergicznego nieżytu nosa, warto sięgnąć po leki antyhistaminowe.

Powrót do pracy czy szkoły wymaga od nas mobilizacji i szczególnej koncentracji na wykonywanych zadaniach. To też powód, dla którego ważne jest, by stosowany lek nie powodował zaburzeń funkcji poznawczych i psychomotorycznych. Substancją nie wywołującą tzw. efektu sedacji (senności, zaburzeń koncentracji i uwagi, opóźnienia czasu reakcji itp.) jest feksofenadyna zawarta w leku Allegra®. Można stosować ją od 12. roku życia. Łagodzi objawy alergii już w ciągu godziny od zażycia i działa przez 24 godziny.

Rekomendowana cena detaliczna – opakowanie 10 tabl.: 14,99 PLN