Królestwo za mgłą. Michał Wójcik, Zofia Posmysz

Dokładnie 72 lata temu rozpoczął się marsz śmierci z Auschwitz. Wśród kilkudziesięciu tysięcy więźniów znalazła się również Zofia Posmysz. Przeżyła nie tylko Auschwitz, eksperymenty medyczne czy właśnie marsz śmierci, ale i pobyt w dwóch kolejnych obozach. W książce mówi o tym, skąd czerpała wewnętrzną siłę, choć była świadkiem niewyobrażalnego.

Posmysz_Krolestwozamgla_500pcx
Królestwo za mgłą. Michał Wójcik, Zofia Posmysz

Z Zofią Posmysz rozmawia Michał Wójcik.

Ja tej skali, tego ogromu nie ogarniałam. Wyruszyłyśmy w ciemnościach, choć strażnicy mieli latarki. Ale one specjalnego światła nie dawały. Kilka moich znajomych zaryzykowało, koleżanka z Wadowic miała niedaleko, uciekła. Udało się jej. 

– Czyli pani wyszła z tego Królestwa?

– Mnie się udało. Tak, mnie to się udało.

Żeby przeżyć, trzeba przestrzegać reguł obozowej gry. Nie można dać się uderzyć – bo nie przestaną bić. Trzeba wyglądać w miarę zdrowo – inaczej wezmą na rewir. I przede wszystkim należy wiedzieć, jak rozmawiać z oprawcami. Bo nawet kat ma słabości. A ofiara nie zawsze jest bezbronna.

Trafiła do Auschwitz, mając niespełna dziewiętnaście lat. Ponad siedemdziesiąt lat po wojnie zdecydowała się po raz pierwszy opowiedzieć całą swoją historię.

Zofia Posmysz mówi o tym, skąd czerpała wewnętrzną siłę, choć była świadkiem niewyobrażalnego. I jak to się stało, że ponownie zaufała życiu.

O autorach:

Zofia Posmysz – więźniarka Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci. Po wojnie była dziennikarką Polskiego Radia, autorką słuchowiska W Jezioranach. Swoje obozowe doświadczenie zamieniła w literaturę najwyższej próby. Jej szokującą Pasażerkę sfilmował Andrzej Munk.

Michał Wójcik – dziennikarz i historyk, współautor książek Ptaki drapieżne. Historia Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego oraz Made in Poland o żołnierzu Kedywu Stanisławie Likierniku.

O książce:

Oprawa: twarda
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: Znak literanova
Rok wydania: 2017