Klimatyzacja ma wiele zalet – działa niezależnie od pory dnia czy awarii w miejskiej ciepłowni. Pozwala na ustawienie dokładnej oczekiwanej od nas temperatury w całym domu lub w wybranych pomieszczeniach.
Jest korzystna dla alergików i coraz bardziej popularna w polskich mieszkaniach. Zanim przejdziemy do omówienia działania klimatyzatora i jego funkcji w mieszkaniu, sprawdźmy, jakie rodzaje urządzeń dostępne są na rynku.
Jednostki wewnętrzne, domowe lub biurowe, można podzielić przede wszystkim ze względu na sposób ich zamontowania. Dostępne są więc klimatyzatory ścienne – można je zainstalować w każdym pomieszczeniu (jak sama nazwa wskazuje, wystarczy ściana). Z tego względu cechują się dużą wydajnością pracy w zamkniętych izbach, a ich wybór na rynku jest bardzo obszerny. Odmianą takich urządzeń są klimatyzatory sufitowe (inaczej podsufitowe). Zazwyczaj wyglądają jak przyklejone do sufitu i są szczególnie przydatne w starym budownictwie i wysokich pomieszczeniach, gdzie ważne jest dogrzewanie dolnych partii. W ofercie dostępne są też jednostki kanałowe, które doprowadzają powietrze systemem kanałów, dzięki czemu mogą dotrzeć do kilku pomieszczeń jednocześnie. Podobne – kasetonowe, umieszczane są w niemal niewidocznej formie jako jeden z kasetonów, dzięki czemu prawie ich nie widać. Szczególnie dobrze sprawdzają się w biurach, lokalach i sklepach.
Przed wyborem odpowiedniej wersji, powinniśmy obliczyć, jaka moc potrzebna jest na ogrzanie powierzchni naszego pomieszczenia. Jeśli wybierzemy zbyt słaby wentylator, nigdy nie osiągniemy oczekiwanej temperatury; zbyt mocny zaś to pieniądze wyrzucone w błoto. Do obliczenia mocy chłodniczej klimatyzatora możemy zawołać specjalistę lub spróbować zrobić to samemu. Potrzebujemy do tego wymiarów pomieszczenia – na każde 10m2 trzeba założyć ok. 1kW mocy. Ważne jest też gdzie umiejscowimy klimatyzator – chodzi o to, by strumień płynącego z niego powietrza nie działał bezpośrednio na człowieka. Powietrze nawiewane z urządzenia ma temperaturę dużo niższą od wskazanej na wyświetlaczu, co może negatywnie wpływać na samopoczucie i zdrowie. Nie bez znaczenia pozostaje wygląd klimatyzatora, bo ten musi współgrać z wystrojem i kolorami wnętrza. Producenci tych sprzętów gwarantują dość szeroką gamę odcieni, ale na fantazyjne wzory raczej bym nie liczył. Każdy z producentów podaje też głośność działania danych urządzeń – warto zwrócić na nią uwagę, by do mniejszych pomieszczeń wybierać te cichsze wersje. Coraz częściej możemy też spotkać się czymś takim jak opcja inwerterowa – to technologia, która dawkuje energię lepiej niż klasyczne włączniki, dzięki czemu mniej się jej zużywa.
Mechanizm działania urządzeń
W powszechnej opinii klimatyzacja kojarzy się z chłodzeniem mieszkań. I słusznie, czynniki chłodzące odkryto już w XIX wieku i do lat 20 XX wieku stosowano do tego dwutlenek węgla. Dość szybko został on wyparty przez czynniki z grupy fluoryzowanych węglowodorów, a następnie przez czynnik R12, który okazał się szkodliwy dla otoczenia, dlatego go też wymieniono go na popularny nadal i bezpieczny tetrafluroetan lub tetradfluropropen i to one najskuteczniej chłodzą wtłaczane powietrze. Warto jednak pamiętać, że klimatyzacja spełnia też wiele innych funkcji. Zapewnia na przykład przyjemnie ciepłą temperaturę zimą, chociaż można tę funkcję stosować przez cały rok. Nie musimy więc dodatkowo inwestować w ogrzewanie miejskie, gazowe czy elektryczne. Ponoć najlepsza temperatura dla człowieka waha się w granicach 24-28 stopni Celsjusza, a dzięki klimatyzatorom może ona utrzymywać się przez cały rok. Poza tym, technologia ta przydaje się w ramach wentylacji pomieszczeń, ponieważ działa na zasadzie cyrkulacji powietrza. Jej generalny mechanizm polega na wyciąganiu na zewnątrz powietrza pomieszczenia oraz wtłaczaniu z zewnątrz świeżego klimatyzowanego tlenu. Opcja ta może działać niezależnie od samej klimatyzacji. Na dodatek, potrafi ona osuszać wnętrza budynków – usuwa powietrze o podwyższonej wilgotności, która sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, zachowując ją na optymalnym poziomie od 40 do 60%. Między innymi dlatego mówi się, że klimatyzacja jest świetnym rozwiązaniem dla alergików i wszystkich tych, którzy mają problemy z oddychaniem. Każde urządzenie wyposażone jest w filtr, wyłapujący szkodliwe cząsteczki i pyłki, które na co dzień podrażniają nasze drogi oddechowe. W ten sposób oddychamy tlenem pozbawionym alergenów i kurzu. Wybrane modele wyposażone są także w system jonizacji powietrza, które dodatkowo podnoszą jakość tego, co wdychamy eliminując do 99,9% bakterii i przykrych zapachów. Więcej na temat klimatyzacji i jonizacji możecie przeczytać pod tym adresem: http://www.lg.com/pl/klimatyzacja.
Bardzo istotna jest też obsługa klimatyzatora. Łatwo w upalne dni popaść w mroźną błogość lub zimą podkręcić atmosferę, a to zazwyczaj zgubna droga. Zaleca się więc, by różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a strefą bez chłodzenia nie sięgała więcej niż 7 stopni Celsjusza. Dlaczego? Po prostu ludzki organizm bardzo trudno znosi szybkie, gwałtowne i częste zmiany temperatur. Na dodatek klimatyzacja nie generuje zbędnych podmuchów powietrza i zdradliwych mieszkaniowych przeciągów. Plusem jest fakt, że moc nawiewu można regulować manualnie, a niemal każde urządzenie wyposażone jest w zdalnie sterowny pilot do obsługi panelu.
Artykuł sponsorowany