Lindsey Fitzharris – Historia człowieka, który stworzył chirurgię plastyczną

Jedna z najlepszych książek roku „Guardiana”, Finalista Kirkus Prize 2022 oraz Bestseller „New York Timesa”.

Lindsey Fitzharris - Historia człowieka, który stworzył chirurgię plastyczną
Lindsey Fitzharris – Historia człowieka, który stworzył chirurgię plastyczną

Lindsey Fitzharris, autorka bestsellerowych Rzeźników i lekarzy, powraca w wielkim stylu z opowieścią o narodzinach chirurgii plastycznej.

Wraz z pierwszym wystrzałem z karabinu maszynowego jedno stało się jasne: rozwój medycyny skapitulował wobec rozwoju techniki wojskowej. W czasie I wojny światowej ludzkość osiągnęła niespotykaną dotąd skuteczność w zabijaniu i okaleczaniu. Żołnierz w okopach był narażony nie tylko na grad kul, ale mógł też zostać zaatakowany miotaczem ognia, gazem bojowym albo zmiażdżony przez gąsienice czołgu. Pozostawały też tradycyjne metody: nabijane ćwiekami pałki okopowe i bagnety z ząbkowanym ostrzem.

Lindsey Fitzharris stworzyła poruszającą i wciągającą historię chirurga, który naprawiał twarze i dusze ludzi zrujnowane przez piekło okopów.

Żołnierze, którzy przetrwali tę rzeź, wracali do domów potwornie okaleczeni. Szczególnie dotkliwe okazały się obrażenia twarzy, które wykluczały ich z życia. Kobiety zrywały zaręczyny, dzieci bały się ojców, a zwykłe wyjście z domu stawało się problemem. I to właśnie tym ludziom w odzyskaniu dawnego życia postanowił pomóc lekarz z Nowej Zelandii Harold Gilles, pionier chirurgii plastycznej.

Lindsey Fiztharris – kilka słów o autorce

Bestsellerowa autorka z doktoratem z historii nauki i medycyny zrobionym na Uniwersytecie Oksfrodzkim.R egularnie publikuje na łamach takich pism jak „The Wall Street Journal”, „Scientific American”, „The Lancet” i „New Scientist”.  W programie telewizyjnym w Smithsonian Channel bada najbardziej tajemnicze przypadki śmierci w dziejach świata. Jej pierwsza książka Rzeźnicy i lekarze  spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem – zdobyła prestiżową PEN/E.O. Wilson Award przyznawaną najlepszym książkom naukowym, została przetłumaczona na dwadzieścia języków i trafiła na listę bestsellerów „New York Timesa”. Druga książka Fitzharris Facemaker  znalazła się w finale Kirkus Book Prize i na liście najlepszych książek roku według „Guardiana”.