Lodówka i piekarnik w bliskim sąsiedztwie? Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?

Największym problemem w przypadku niewielkich kuchni nie są wcale trudności aranżacyjne, lecz niewiele miejsca na zrównoważone rozstawienie wszystkich niezbędnych sprzętów gospodarstwa domowego.

Lodówka blisko piekarnika, czy może być
Lodówka i piekarnik w bliskim sąsiedztwie? Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?

Nie bez kozery wielu z nas ma wątpliwości czy oby z założenia dwa urządzenia o różnych biegunach przeznaczenia takie jak lodówka i piekarnik nie będą ze sobą zbytnio kolidować? Czy obawy te są uzasadnione i w ogóle czymkolwiek podparte? Czy może jednak problemu nie ma, a temat zostaje tylko i wyłącznie wyolbrzymiony za sprawą naszej wyobraźni? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania, tak aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Lodówka i piekarnik blisko siebie. Skąd biorą się wątpliwości?

Ogólnie rzecz, biorąc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lodówka będzie niekorzystnie wpływać na piekarnik i odwrotnie nie ma. Można usytuować te dwa urządzenia w bliskiej odległości, aczkolwiek należy zwracać uwagę na kilka ważnych czynników. Przecież chyba wszyscy wiemy, że nawet zlecając zaprojektowanie i wykonanie kuchni specjalizującej się w tej dziedzinie firmie często kończy się tym, że właśnie lodówka z piekarnikiem niemalże się stykają.
Wracając, jednak do tematu trzeba mieć przede wszystkim świadomość, że jeśli dysponujemy oboma urządzeniami starszej generacji (zdecydowanie bardziej ubogie w kwestii zaawansowania technologicznego) to zestawienie ich razem w bliskiej odległości jest niezmiernie ryzykowne i z reguły prowadzi do awarii, któregoś sprzętu. Ku przestrodze warto dodać, że w skrajnych przypadkach miały miejsce sytuacje, kiedy dochodziło nawet do pożaru!
Aktualnie jednak technologia posunęła się na tyle daleko do przodu, że nie powinniśmy mieć większych obaw co do postawienia tychże sprzętów razem. Jeśli nasza kuchnia wykonana jest na wymiar każda z firm świadczących aktualnie tego typu usługi na rynku doskonale wie, że w miejscu, gdzie lodówka z piekarnikiem będą do siebie przylegać należy wmontować płytę izolacyjną o grubości około 18 mm co w zupełności będzie wystarczające w kwestii szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Wyjątki, kiedy lodówka obok piekarnika będzie złym pomysłem

Aby uniknąć komplikacji przed zleceniem firmie wykonania projektu kuchni zapoznajmy się dokładnie z instrukcją obu tych urządzeń. To w nich znajdziemy zapewne odpowiedź na nurtujące nas pytanie, czy sprzęty, które są nasza własnością mogą ze sobą asystować. Producenci sprzętów AGD mają pełną świadomość, że dla osób posiadających kuchnie niewielkich rozmiarów zestawienie piekarnika i lodówki w bliskiej odległości jest jedyną możliwością, dlatego właśnie w instrukcjach wyszli temu naprzeciw, ustosunkowując się powyższego zagadnienia.

Pamiętaj, że jeśli postąpisz wbrew zapisom instrukcji twoje roszczenia gwarancyjne w przypadku uszkodzenia sprzętu skończą się fiaskiem. Dlatego ważne jest, aby z instrukcją obsługi zapoznać się jeszcze przed dokonaniem zakupu! Do niedawna wśród wykonawców mebli pod wymiar krążył przesąd, że jedno i drugie powinno być od siebie oddzielone przynajmniej jednym słupkiem zabudowy.

Bez względu na wszystko lodówka ma wylądować blisko piekarnika

Jeżeli jesteś pod ścianą, jeśli chodzi o funkcjonalne wykonanie zabudowy kuchennej i zwyczajnie nie możesz sobie, z przyczyn niezależnych od siebie, pozwolić na rozrzucenie tych urządzeń koniecznie oddziel je choćby szafką typu cargo o szerokości mniej więcej 25-30 cm. Ten wysuwany moduł, który wystarczająco oddzieli piekarnik od lodówki, będzie jednocześnie stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania.