Mamę najczęściej spotkasz… za kierownicą (jakiej marki)?

Z okazji Dnia Matki Grupa AAA AUTO prezentuje raport na temat preferencji polskich matek przy zakupie samochodu używanego.

family, transport, safety, road trip and people concept - happy mother fastening child with car seat belt
Mamę najczęściej spotkasz… za kierownicą (jakiej marki)?

– Według danych Grupy AAA AUTO 25% klientów firmy w Polsce stanowią kobiety. Zbliżający się Dzień Matki zwrócił szczególną uwagę autorów raportu na grupę kobiet posiadających dzieci.

Jak się okazuje, najbardziej istotnymi cechami samochodu używanego dla mam są bezpieczeństwo i praktyczność, które cenią dużo bardziej niż komfort, czy wygląd pojazdu. Kolejnymi, ważnymi dla nich kryteriami wyboru auta są także ekonomiczność silnika i pojemność bagażnika.

Mamy najczęściej można zobaczyć za kierownicą Škody, Opla i Fiata.

„Polki preferują auta typu hatchback, ponieważ wybiera je aż 55% klientek w AAA AUTO. Kobiety posiadające dzieci skłaniają się także coraz częściej ku modelom kombi, SUV-om
i minivanom. Dla matek wartość nadrzędną stanowią bezpieczeństwo i solidność pojazdu. Sama osobiście, jako matka dwuletniej córeczki i zarazem aktywny kierowca, wybieram większe, przestrzenne i bezpieczne samochody. Istotnym czynnikiem jest dla mnie duży bagażnik, jak wiadomo, podróżując z dzieckiem potrzeba w nim więcej miejsca.

Kobiety są bardzo pragmatyczne przy wyborze samochodu, jednak im one są młodsze, tym bardziej zwracają uwagę na wygląd i kolor pojazdu” – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna Grupy AAA AUTO.

Najczęściej wybierane przez mamy modele samochodów używanych w AAA AUTO,
w okresie styczeń – kwiecień 2016 roku:
Model
1 Škoda Fabia
2 Opel Astra
3 Ford Fiesta
4 Toyota Yaris
5 Toyota Avensis
6 Ford Focus
7 Fiat 500
8 Volkswagen Golf
9 Volkswagen Passat
10 Hyundai i30

Co ciekawe, początkujący kierowcy wśród kobiet sugerują się innymi aspektami przy zakupie samochodu. Traktują go przede wszystkim jako najbardziej wszechstronny środek transportu i symbol niezależności. W tym wypadku kobiety stawiają na mały rozmiar auta, co jest niewątpliwym atutem, jeśli chodzi o poruszanie się i parkowanie w mieście. Zwracają też uwagę na to, aby samochód mało palił i był ekonomiczny.

Polki mające dzieci najczęściej można spotkać w samochodach w kolorze eleganckiej czerni
(18,5%), srebrnym (17,6%), oraz niebieskim (17,2%).