Masz pękające pięty? Poznaj przyczyny

Problem pękających pięt dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ta bolesna dolegliwość może wynikać z nieodpowiedniej pielęgnacji lub też może być sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych.

masz pekajace stopy

Pięty są nośnikiem całego ciała, dlatego skóra na nich jest dwukrotnie grubsza niż na pozostałych częściach. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę i zareagować, gdy zaczynają nieestetycznie wyglądać. Jedną z podstawowych przyczyn pękania pięt jest nadmierne przesuszenie.
Nie można jednak zapomnieć o tym, że źle dobrane obuwie, zbyt ciasne lub wykonane z materiałów syntetycznych także wpływa na pogorszenie ich kondycji. Nieprawidłowo przeprowadzony pedicure, w tym zbyt częste i głębokie usuwanie naskórka także przyczynia się do szybszego odrastania i rogowacenia skóry.

Pękanie pięt może doprowadzić do uszkodzenia skóry właściwej oraz dalszych bolesnych i bardziej szkodliwych uszkodzeń. Dlatego też niezwykle istotne jest dbanie o ich regularną i staranną pielęgnację. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto stosować się do kilku prostych rad:
– regularnie nawilżaj skórę na stopach i piętach, szczególnie latem, gdy chodzisz w odkrytych butach.
– stosuj kosmetyki złuszczające martwy naskórek takie jak np. peeling Magic Foot Peel.
– staraj się chodzić po domu/mieszkaniu w wygodnych kapciach.
– dostarczaj swojemu organizmowi witaminy A w formie suplementów lub odpowiednio zbilansowanej diety.
– pij odpowiednią ilość wody – dzięki temu zyska całe twoje ciało, także skóra na stopach.
Oprócz podstawowych zaniedbań kosmetycznych, kondycja stóp odzwierciedla także stan naszego zdrowia. Nadwaga czy niedobór witaminy A także może objawiać się poprzez pękające pięty. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na niedożywienie, zbyt ubogą dietę oraz niedostateczny stan nawodnienia organizmu, ponieważ te zaniedbania znajdują swoje odzwierciedlenie w stanie skóry. Poprzez te braki staje się ona bardzo sucha, o wiele łatwiej rogowacieje i boleśnie pęka właśnie ze względu na utratę elastyczności – komentuje mgr Marta Boryka, kosmetolog firmy Baylla.