Max von Sydow nie żyje. Aktor miał 90 lat

Szwedzki aktor Max von Sydow zmarł w niedzielę we Francji. W swoim dorobku miał ponad 160 ról. Najbardziej znany jest z takich produkcji jak Egzorcysta, Siódma pieczęć czy Gra o tron

 

Max von Sydow nie zyje Aktor mial 90 lat. Foto – Flickr Mario A.P.

Szwedzki aktor Max von Sydow zmarł w niedzielę we Francji. W swoim dorobku miał ponad 160 ról. Najbardziej znany jest z takich produkcji jak Egzorcysta, Siódma pieczęć czy Gra o tron.

Aktor urodził się 10 kwietnia 1929 r. w szwedzkim mieście Lund. W kinie debiutował w wieku 20 lat rolą w dramacie Tylko matka w reżyserii Alfa Sjoenerga. Zasłynął jednak z ról w filmach w reżyserii Ingmara Bergmana, którego poznał w latach 50. Pierwszym filmem szwedzkiego reżysera, w którym zagrał von Sydow, była Siódma pieczęć (1957 r.). W kolejnych latach zagrał w dwunastu filmach Bergmana.

Max von Sydow dwukrotnie został nominowany do Oskara. W 1987 roku za Pelle zwycięzcę i w 2012 roku za Strasznie głośno, niesamowicie blisko. Z kolei za występy w filmach Egzorcysta i Hawaje był nominowany do Złotego Globu.

Ostatnio aktor pojawił się w produkcjach Gwiezdne wojny. Przebudzenie Mocy (2015 r.), serialu Gra o tron oraz Kursk (2018 r.).

„Jestem wdzięczny losowi, że uczynił mnie aktorem”, – mówił Max von Sydow.