„Meksyk: fentanyl, nowa trucizna karteli”

Od środy krąży po sieci nagranie, przedstawiające dwóch mężczyzn z Poznania. Jeden z nich leży na ziemi z czołem opartym na chodniku, drugi słania się na ugiętych nogach. Obaj sprawiają wrażenie otępiałych, jak po zażyciu ostrych narkotyków. Od razu pojawiły się podejrzenia, że mężczyźni mogli zażyć fentanyl, ponieważ, jak opisują specjaliści, człowiek po tej substancji wygląda i zachowuje się jak zombie.

Fentanyl to silny syntetyczny opioid stosowany w szpitalach. Wyparł w ostatnich latach wiele innych leków w Stanach Zjednoczonych, co wywołało dramatyczne konsekwencje. Syntetyczne opioidy zabiły 129 000 Amerykanów w 2020 i 2021 roku. Od 2013 roku liczba zgonów wzrosła osiemnastokrotnie. Fentanyl, uważany za pięćdziesiąt razy silniejszy od heroiny, to najniebezpieczniejszy z twardych narkotyków.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, komentując sytuację, zwraca uwagę na łatwość dostępu podobnych substancji w automatach receptowych. – Czy my przypadkiem nie zalegalizowaliśmy w Polsce handlu narkotykami? – pyta.

Pierwszą ofiarą fentanylu w Polsce była 19-latka z Poznania. Ciało dziewczyny znaleziono w mieszkaniu w listopadzie 2023 roku. Przyczyny zgonu nie udało się ustalić podczas sekcji, wyjaśniły ją dopiero badania toksykologiczne: zmarła z powodu przedawkowania fentanylu. Jednak nie tylko w Polsce dochodzi do podobnych sytuacji.

Zachęcamy do obejrzenia reportażu ARTE.tv „Meksyk: fentanyl, nowa trucizna karteli”, który jest dostępny na bezpłatnym serwisie ARTE.tv oraz na YouTube nadawcy, gdzie obejrzały go już blisko 2 miliony polskich widzów.