Menopauza czyli przekwitanie – najczęstsze objawy i sposoby radzenia sobie z nimi

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety. W tym czasie pojawiają się jednak dolegliwości, które mogą być na co dzień uciążliwe. Jakich objawów najczęściej obawiają się kobiety w Polsce?

Menopauza czyli przekwitanie - najczęstsze objawy i sposoby radzenia sobie z nimi
Menopauza – najczęstsze objawy i sposoby radzenia sobie z nimi. Foto unsplash

Menopauza czyli przekwitanie  podczas pandemii koronawirusa spowodowała, że kobiety gorzej sobie z nią radzą? Jakie sposoby łagodzenia objawów przekwitania są najczęściej stosowane? Co na temat Hormonalnej Terapii Menopauzalnej sądzą Polki? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w najnowszym badaniu przeprowadzonym w ramach programu Zdrowa ONA.

Czym jest menopauza?

 – Menopauza jest okresem w życiu kobiety, w którym występuje niedobór estrogenu. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia jest to ostatnia miesiączka, po której nastąpiło co najmniej 12 miesięcy bez krwawień. Menopauza wskazuje na zakończenie okresu rozrodczego w życiu kobiety, co jest fizjologicznym procesem, którego nie da się zatrzymać. Zmiany można podzielić na: objawy naczynioruchowe (bóle mięśni i stawów), somatyczne (zawroty i bóle głowy), psychiczne (drażliwość, depresja, niepokój, uczucie spadku atrakcyjności fizycznej, pogorszenie zdolności do koncentracji) oraz zanikowe (funkcje seksualne) – tłumaczy ekspert programu „Zdrowa ONA” prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec–Plinta, ginekolog, położnik, seksuolog.

Obawy podczas menopauzy

Polki, podczas menopauzy, najbardziej obawiają się: wzrostu masy ciała (34%), nagłego pojawiania się różnych, utrudniających codzienne funkcjonowanie objawów – np. uderzeń gorąca, zawrotów głowy, omdleń (33%) i złego samopoczucia – np. depresji, wahania nastrojów, drażliwości, niepokoju (30%). Prawie co trzecia kobieta przechodząca obecnie menopauzę deklaruje, że w okresie pandemii koronawirusa znacznie trudniej radzi sobie z jej objawami. Najczęstszymi symptomami, które pojawiły się dodatkowo było: uczucie zmęczenia, problemy ze snem, wzrost masy ciała, złe samopoczucie, a także pojawiające się bóle głowy.

Jak radzimy sobie z objawami?

Najczęściej stosowane metody to przyjmowanie suplementów diety (42%), picie ziołowych herbat (37%) i aktywność fizyczna (35%). W Polsce odsetek kobiet, które nie mają sposobu na radzenie sobie z objawami menopauzy wynosi 14%. Odsetek ten jest różny w poszczególnych województwach. Najwyższy jest w województwie podkarpackim (25%), a najniższy w województwie pomorskim (4%). Współcześnie kobiety mają do dyspozycji wiele metod łagodzenia objawów przekwitania, jednak najskuteczniejszą z nich jest hormonalna terapia menopauzalna (HTM). Większość Polek o niej słyszała, co piąta przebadana kobieta już z niej korzystała, a 38% badanych zadeklarowało, że planują to zrobić w przyszłości.

 – Ze względu na to, że wahania hormonów odpowiadają za objawy związane z przekwitaniem, najskuteczniejszym sposobem jest wyeliminowanie poprzez hormonalną terapię menopauzalną. Syntetyczne hormony zawarte w HTM są chemicznie i biologicznie identyczne jak hormony ludzkie. Kobiety, które w zastępstwie HTM stosują fitohormony i lecznicze preparaty ziołowe, powinny pamiętać, że estrogeny roślinne i zioła nie są tak skuteczne w niwelowaniu objawów menopauzy, jak te zawarte w HTM. Przede wszystkim należy zadbać o zdrową dietę z naciskiem na zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu oraz aktywność fizyczna. Wszystko to pozwoli utrzymać korzystną masę ciała, a to istotne elementy profilaktyki okresu okołomenopauzalnego. Warto na przykład ćwiczyć jogę, która wzmacnia mięśnie dna miednicy zapobiegające nietrzymaniu moczu. Ważne, aby do diety włączyć wapno i witaminę D3, które zmniejszają ryzyko osteoporozy. Należy przy tym pamiętać, że dieta i aktywność fizyczna to tylko jeden z elementów wspierających terapię menopauzalną – komentuje ekspert.

Menopauza – Indywidualna terapia

Hormonalna terapia menopauzalna (HTM) jest indywidualnie dobieranym procesem terapeutycznym, mającym na celu poprawę jakości życia oraz priorytetów zdrowotnych. Wskazaniami do rozpoczęcia terapii są wszelkie objawy menopauzy (w szczególności wazomotoryczne), pierwotna niedoczynność jajników, osteoporoza, protekcja zaburzeń ogólnoustrojowych związanych z niedoborem estrogenu. Najpowszechniej znanym sposobem podawania hormonów jest droga doustna. W przypadku pacjentek z chorobami wątroby, dróg żółciowych czy przewodu pokarmowego, zaleca się podawanie hormonów w postaci przezskórnych lub domięśniowych. Przeciwwskazaniami do HTM są: krwawienie z dróg rodnych, ciąża, choroba niedokrwienna serca, zakrzepica żył głębokich, ostra niewydolność serca oraz rak sutka i trzonu macicy. Należy wspomnieć, że HTM ma działanie długookresowe i ma za zadanie poprawę życia kobiet w okresie menopauzalnym oraz postmenopauzalnym.