Mieszkanie w stylu fińskim

Kuchnia
Mieszkanie w stylu fińskim

Bądź blisko natury

Finowie uwielbiają drewniane podłogi. Są one doskonałym sposobem na ocieplenie mieszkania. Idealnie pasują do wnętrz, w których królują stonowane kolory. Jeśli w mieszkaniu nie brakuje jednak kolorowych dodatków, postaw na podłogę z białego drewna. Z jej pomocą twój salon wyda się bardziej otwarty i przestronny. Jasna podłoga pomoże ci również podkreślić detale wnętrza oraz jego wyposażenie. – Warto pamiętać, że fiński styl to umiłowanie natury oraz czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Wspaniałym odzwierciedleniem tego stylu są drewniane tarasy i balkony, natomiast uzupełnienie stanowić mogą wygodne meble oraz rośliny doniczkowe. Tak urządzone wnętrza, to gwarancja spokoju i odpoczynku – mówi Dorota Śledyńska, architekt w Nordic Mokotów. Jednak nie tylko podłogi czy tarasy mogą zachwycać nas swoim drewnianym urokiem. Idealne do fińskiej kuchni są właśnie drewniane i jasne meble. – Są one popularne ze względu na korzystne efekty estetyczne – nadają wnętrzu nie tylko eleganckiej prostoty, ale także naturalnego wyglądu. – dodaje.

Przyciągnij światło jasnymi kolorami

W Finlandii w trakcie długich zim i długich nocy, jasne kolory są wręcz pożądane. Białe ściany doskonale odbiją światło słoneczne sprawiając, że przestrzeń staje się większa. Światło, które dociera do mieszkania nadaje mu świeżości i elegancji, ale sprawia również, że jest bardziej przytulne. Pomieszczenia stają się optycznie większe, a komfort mieszkania znacznie się zwiększa.

Sypialnia
Mieszkanie w stylu fińskim

Nadaj szyku teksturami

Gra teksturami może być tak samo interesująca, jak gra kolorem. Fińskie apartamenty, pomimo że bazują na szarościach, beżach, czerni czy bieli, są bogate w faktury – począwszy od lamp, puf, dywanów czy też tekstyliów na kanapę i łóżko. Szlachetna struktura drewna idealnie sprawdzi się w roli ramy lustra, obrazu czy podstawy lampy. W tym sezonie warto zwrócić również uwagę na inne dodatki wykonane z naturalnych materiałów, np. korka, wikliny, a nawet wełny. Dodatki te występują często w odważnych kolorach, co dodaje mieszkaniu energii. Jeśli kochasz kolor, ale nie chcesz być nim przytłoczony, spróbuj zastosować go w najbardziej neutralnej części wnętrza, np. stawiając abstrakcyjny obraz pod białą ścianą. Jeśli jesteś wielbicielem kolorowych dodatków, pamiętaj, aby były utrzymane w tej samej rodzinie kolorów. Najważniejsza jest harmonia!

Tekstury_2
Mieszkanie w stylu fińskim
Tekstury_1
Mieszkanie w stylu fińskim
Tekstury_3
Mieszkanie w stylu fińskim

A może sauna?

W Finlandii jest ponad dwa miliony saun! Skąd taka popularność? Przede wszystkim pełnią one dla Finów funkcję towarzyską. Są popularnym miejscem spotkań i relaksu zarówno dla ludzi młodych, jak i starszych. Sauna to także idealny sposób na poprawę kondycji. Przebywanie w niej zwiększa odporność na infekcje, poprawia przemianę materii (nawet o 40%), a także pozytywnie wpływa na krążenie krwi oraz zwiększa elastyczność stawów.
Sauny w mieszkaniu to esencja tego, co fińskie. Są one wykonywane ze specjalnych gatunków drewna, które są odporne na ogromne różnice temperatur oraz dużą wilgotność powietrza. Zakupując saunę, warto pamiętać o wybraniu modelu, który najkorzystniej wpasuje się w architekturę naszej łazienki. Warto zatem zdecydować się na sauny przeszklone, dzięki którym nie przytłoczymy łazienki, a optycznie ją zwiększymy - podkreśla architekt.

Sauna_w_mieszkaniu
Mieszkanie w stylu fińskim

Pamiętaj o wygodzie

Zmieniając swoje mieszkanie na wzór fińskiego stylu, pamiętaj, że liczy się pomysłowość i funkcjonalność. Mieszkania Finów wyrażają doskonały kompromis pomiędzy estetyką a praktycznością. Jasne i przestronne wnętrza oraz minimalistyczny design sprawiają, że każdy metr kwadratowy mieszkania staje się wygodny i funkcjonalny. Z kolei prosta i nonszalancka dekoracja ożywia pomieszczenia, tworząc w nich ciepłą oraz przytulną atmosferę. Powodzenia w metamorfozie!

Drewniany_taras
Mieszkanie w stylu fińskim
Wpis znaleziono dzięki:

- Mieszkanie

- styl fiński

- aranżacja