Mokra czy sucha karma dla szczeniaka?

W sprzedaży dostępne są dwie podstawowe kategorie karm dedykowanych młodym psom. To karmy suche w formie dość twardych, drobnych granulek i mokre, które najczęściej przypominające mięsny gulasz, choć dostępne są również ich wersje w formie pasztetu.

Mokra czy sucha karma dla szczeniaka?
Mokra czy sucha karma dla szczeniaka? Foto kim_hester/pixbay

Dla małych psów przeznaczone są również karmy wilgotne, o zwiększonej zawartości wody, ale wciąż przypominające granulki. Zarówno sucha, jak i mokra karma dla psa Junior powinna być produktem pełnoporcjowym.

Co to są karmy pełnoporcjowe?

W odróżnieniu od psich przekąsek pełnoporcjowe karmy dla psów juniorów zawierają wszystkie składniki odżywcze niezbędne do funkcjonowania młodych, psich organizmów. Dodatkowo są to karmy odpowiednio zbilansowane, a zatem takie, które zawierają właściwą proporcję wchodzących w ich skład składników odżywczych, minerałów, witamin i innych substancji aktywnych. Pełnoporcjowa karma dla psa Junior, niezależnie od tego, czy jest to karma mokra, czy sucha, będzie zawierała wszystko, co potrzebne zwierzęciu do życia i wzrostu. Przestrzegając zalecanych przez producenta karmy wielkości porcji i częstotliwości ich podawania, unikniemy głodzenia psa i jednocześnie ochronimy go przed otyłością.

Właściwości karm mokrych i suchych

Ze względu na procentową zawartość wody karmy dla psich juniorów typu mokrego mają zdecydowanie mniejszą gęstość kaloryczną niż karmy suche. Oznacza to, że mały pies, by dostarczy do organizmu odpowiednią ilość składników odżywczych, musi zjeść więcej mokrej karmy niż suchej. Podawanie suchej karmy wydaje się zatem wygodniejsze, ale wiąże się z ryzykiem przekarmienia zwierzęcia i wystąpienia problemu otyłości. Mokra karma dla psa Junior jest pod tym względem zdecydowanie bezpieczniejsza. Poza tym miękka konsystencja takiej karmy sprzyja łatwiejszemu gryzieniu i trawieniu. Dodatkowo mokry pokarm chroni przed odwodnieniem i sprawia, że ryzyko wystąpienia problemów z nerkami jest mniejsze. Nie warto jednak zupełnie rezygnować z podawania karmy suchej. Twarde granulki pomagają w oczyszczaniu zębów, trawieniu i ćwiczeniu mięśni szczęki.

Najmłodszym zwierzętom najczęściej podaje się karmy mokre, ewentualnie suche granulki wcześniej podlane mięsnym sosem lub wodą, w celu ich zmiękczenia. Pieski w wieku kilku miesięcy mogą już jeść karmy suche. Ważne jednak, by były to pełnoporcjowe karmy dla psów juniorów, o właściwie zbilansowanym składzie, które zawierają wszystkie składniki, jakich potrzebuje szybko rozwijający się organizm młodego zwierzęcia. Takie karmy powinny zawierać dużo mięsnego białka i tłuszczu, witaminy i minerały.