Muzykoterapia – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Od wieków wiadomo, że sztuka dobrze wpływa na człowieka. Czy jest jednak w stanie zastąpić medycynę?

Czym jest muzykoterapia
Muzykoterapia – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć. Foto Free-Photos/Pixabay

Współczesna medycyna to wynik osiągnięcia szczytów technologicznych i naukowych. Jednakże nadal nie znaleziono skutecznych leków na wszystkie schorzenia. W tym przypadku medycynie na ratunek przychodzą różnego rodzaju terapie, które mogą wspomóc leczenie farmakologiczne. Jedna z nich wykorzystuje do tego celu dźwięki. Ale czym właściwie jest muzykoterapia i czy słuchanie muzyki rzeczywiście jest w stanie wpłynąć na nasze zdrowie?

Historia muzykoterapii

Muzykoterapia nie jest nowym wymysłem. W historii można znaleźć przykłady jej zastosowań już w starożytności. Szczególnie często dźwięki pełniły też znaczącą rolę w tradycyjnej medycynie plemiennej. Były podstawą wielu rytuałów i pomagały wejść w stan ekstazy. Regularne badania nad wpływem melodii na ludzki organizm rozpoczęto w XVII wieku, a ten sposób leczenia niedługo później zyskał uznanie w psychiatrii. Swój rozkwit muzykoterapia zawdzięcza jednak I Wojnie Światowej. Terapia zajęciowa wykorzystująca muzykę była często stosowana w próbie uzdrowienia żołnierzy, którzy wracali ranni z frontu. Pozycja profesjonalistów, którzy przeprowadzali takie sesje, ustabilizowała się jeszcze mocniej podczas II Wojny Światowej. W 1944 roku otworzono pierwsze studia, które zajmowały się kształceniem muzykoterapeutów.

Zbawienny wpływ muzyki

Nawet we własnym życiu można często zaobserwować, jak różne piosenki wpływają na nasz nastrój. Dlatego nie dziwi, że schorzenia mentalne często poddawane są właśnie jakiejś formie muzykoterapii. Praca z muzyką pozwala bowiem na zmniejszenie lęków i depresji. Zapobiega także atakom paniki, wspiera cierpiących na bezsenność a nawet podwyższa samoocenę. Ten rodzaj leczenia ma jednak również fizyczny wpływ na organizm. Dzięki niemu można pracować nad rozluźnieniem ciała czy łagodzeniem bólu.

Czym jest muzykoterapia?

Muzykoterapia dzielona jest na aktywną i receptywną. W tą pierwszą chory zaangażowany jest ruchowo, często poprzez śpiew, taniec lub grę na instrumentach. Natomiast muzykoterapia receptywna polega na relaksie i wizualizacji. Wtedy pacjent skupia się głównie na słuchaniu oraz jest skłaniany do aktywności przede wszystkim psychicznej.

Jak muzyka wpływa na człowieka

Badania wykazały, że różne właściwości muzyki powodują różne reakcje w organizmie. Również na co dzień można zauważyć, że wesołe piosenki wywołują radość, a smutne skłaniają do melancholii. Wolne, stabilne tempo sprzyja z kolei odprężeniu i rozluźnieniu. Znaczenie mają również harmonie lub dysharmonie oraz rodzaj i powtarzalność rytmów. Dlatego najczęściej do terapii wybierana jest muzyka klasyczna, chociaż niektórzy implementują odpowiednie utwory należące do muzyki popularnej.

Dla kogo jest muzykoterapia?

Wiele osób może skorzystać z dobrodziejstw muzykoterapii. Dzieci i seniorzy zazwyczaj dużo na niej zyskują. Również różnego rodzaju chorzy, szczególnie cierpiący na choroby psychiczne, mogą uznać ją za pomocną. Nawet dla osób zdrowych, które w życiu doświadczają dużo stresu i napięć, będzie ona korzystna. Najważniejsze jest, by pamiętać, żeby nie zastępować muzyką farmakoterapii, ale raczej uzupełnić nią swój proces powrotu do zdrowia.

AM